Česká propalestinská aktivistka zadržena v Izraeli

Jeruzalém – V noci na dnešek zadržely izraelské bezpečnostní orgány českou propalestinskou aktivistku Evu Novákovou, vypršelo ji totiž vízum. Češka byla zatčena na západním břehu Jordánu v Ramalláhu. Následně ji izraelští agenti vyslechli a eskortovali na mezinárodní letiště u Tel Avivu. Zítra bude vyhoštěna.

Češka Eva Nováková je mediální koordinátorkou organizace International Solidarity Movement (ISM), ta také na svých webových stránkách zadržení Češky oznámila. Hnutí ISM bylo založeno v roce 2001, podporuje boj proti okupaci palestinských území.

Izraelští vojáci vnikli brzo ráno do domu Novákové v Ramalláhu a zadrželi ji. Na místě zasahovala i imigrační policejní jednotka.

Video Zatčení Češky v Izraeli
video

Zatčení Češky v Izraeli

„Dotyčná porušila pobytový režim a zítra by měla být deportována,“ informoval o případu mluvčí ministerstva zahraničí ČR Milan Řepka. Český konzul na ambasádě v Tel Avivu Dušan Králík České televizi upřesnil: „Jedná se o českou občanku, která pobývá na území Izraele již pět měsíců bez víza, to znamená, že porušila pobytový režim.“ Nováková je podle informací Králíka v pořádku, teď čeká na letišti v Tel Avivu na vyhoštění. „Ráno odcestuje do České republiky,“ dodal.

„Toto zatčení je součástí pokračujícího nezákonného zneužívání imigrační policie proti aktivistům, pro politické účely,“ okomenotval incident právník Evy Novákové Omar Shatz. Izraelská imigrační policie podle něj spadá pod pravomoc izraelského ministerstva vnitra, neměla proto kompetenci působit na obsazených palestinských územích.