Kanada po Česku obnoví víza asi i Maďarsku

Ottawa - Kanada vážně uvažuje o znovuzavedení víz pro občany Maďarska. Je to kvůli rostoucímu počtu žadatelů o azyl z maďarské romské komunity. Kanada zrušila víza pro Maďary na jaře 2008. Od té doby počet žádostí o azyl stoupal až na desetinásobek. Ottava v říjnu vyzvala maďarskou vládu, aby zakročila. Ze stejných příčin obnovila Kanada vloni v červenci vízovou povinnost pro Českou republiku.

Zatímco v roce 2008 žádalo o azyl 20 až 40 Maďarů, koncem minulého roku počet žádostí dosáhl měsíčně až dvou stovek. Žadatelé o azyl v Kanadě pocházejí přitom převážně z romské komunity. Kanada už na podzim vyzvala Maďarsko, aby zasáhlo proti přílivu žadatelů. Zatím ale žádné opatření Maďaři nepřijali, hrozí jim tak znovuzavedení víz. 

Kanada jednostranně obnovila vízovou povinnost už pro Čechy, a to loni v červenci. Zdůvodnila to tím, že za oceánem čeští občané především z řad Romů hromadně žádali o azyl. EU Kanadě pohrozila zavedením víz pro diplomaty, pokud by do konce loňského roku neusnadnila vydávání víz Čechům a pokud nestanoví opatření k obnovení bezvízového styku.