Propalestinská aktivistka vyhoštěná z Izraele přiletěla do Prahy

Praha - Propalestinská aktivistka Eva Nováková, kterou izraelské úřady vyhostily ze země kvůli porušení pobytového režimu, přiletěla zpět do Česka. Osmadvacetiletá Nováková byla zadržena v noci na pondělí v Ramalláhu na palestinském území na Západním břehu Jordánu. Advokát Novákové ale řekl, že vypršení víza nebylo důvodem k zadržení aktivistky a že zákrok byl nelegální.

„Ve tři ráno mi přišlo do bytu asi 20 plně ozbrojených vojáků a imigrační policie,“ řekla Nováková novinářům po příletu do Prahy. Oficiální důvod zadržení podle ní byl, že pobývala v zemi bez platného víza. „Vízum mi skončilo někdy v září,“ přiznala.

„Sice jsem nelegálně pobývala v Izraeli, ale Izrael nelegálně okupuje palestinská území a nelegálně mě tam zatkli,“ argumentovala. Podle ní nemá izraelská imigrační policie žádnou pravomoc na územích pod palestinskou správou, na kterých Ramalláh leží.

Video Eva Nováková je zpátky v Česku
video

Eva Nováková je zpátky v Česku

Eva Nováková je zpátky v Česku

12.1.2010, Z12

Reportáž Adama Kautského a Terezy Kručinské

Izraelské bezpečnostní složky nechaly Češku mluvit s advokátem až poté, co podepsala dohodu, že odletí ze země co nejdřív. Kontaktovat prý po zatčení nemohla ani své známé na palestinském území. „Vzali mě tak rychle, že jsem nemohla dát nikomu vědět, co se se mnou děje,“ řekla.

Eva Nováková je mediální koordinátorkou organizace International Solidarity Movement (ISM). Hnutí ISM bylo založeno v roce 2001, podporuje boj proti okupaci palestinských území. Podle izraelské strany Nováková zneužila svoje postavení turistky a podílela se i na násilných akcích proti Izraeli.

Podle právní analýzy, kterou si nechalo vypracovat české ministerstvo zahraničí, byl zákrok v pořádku. Žádné kroky vůči izraelské straně tak zatím nechystá. „Z našeho pohledu tam nedošlo k ničemu neobvyklému, jen to bohužel bylo dramatičtější vzhledem k místu toho zásahu,“ řekl České televizi náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček.

Eva Nováková po příletu do Prahy
Zdroj: ČTK
Autor: ČT24