V Polsku budou v červenci pochodovat homosexuálové

Varšava – V červenci letošního roku by se měl ve Varšavě uskutečnit pochod homosexuálů nazvaný Europride. Organizátoři zatím akci jen naplánovali, ta už ale rozdělila polské obyvatelstvo na dva tábory. Podle průzkumu veřejného mínění institutu PBS DGA, který zveřejnila Gazeta Wyborcza, pochod podporuje 45 procent lidí, 44 procent lidí je proti. Europride se každý rok koná v jiném městě, letos poprvé by měl být v bývalé komunistické a navíc silně katolické zemi – Polsku.

Organizátoři červencové akce jsou přesvědčeni, že uskutečnění pochodu nic nebrání. I přesto je v Polsku mnoho lidí, kteří s ním zásadně nesouhlasí. Policie již dala najevo, že se na plánovanou akci řádně připraví. Kancelář prezidenta Lecha Kaczyńského se k celé akci odmítla vyjádřit. V polské společnosti panuje obava z takovýchto projevů.

V Polsku neproběhla žádná akce homosexuálů bez problémů

Video Telefonát Miroslava Karase
video

Telefonát Miroslava Karase

Žádný projev homosexuálů neproběhl v Polsku hladce, vždy zasáhla policie a účastníky napadla. Ještě nedávno, když vládu tvořil bratr prezidenta Lecha Kaczyńskeho, jeho dvojče Jaroslav Kaczynsky, byla s ním v koalici Liga polských rodin, silně nacionalistická, radikálně katolická strana, která měla mládežnickou organizaci. Ta vedla veškeré fyzické útoky vůči účastníkům pochodu.

Loni se Europride konala v Curychu. Město bylo vyzdobeno duhovými barvami symbolizujícími hnutí za práva homosexuálů. Přičinila se o to curyšská socialistická starostka Corine Mauchová, která se již dříve veřejně označila za lesbu a na Europride vystoupila na hlavní scéně s projevem. Loňská Europride přitáhla do Curychu až 100 000 lidí, do Varšavy by se mohlo sjet kolem 20 000 gayů, leseb a jejich přátel z celé Evropy.

Pochod homosexuálů ve Varšavě
Pochod homosexuálů ve Varšavě