Diplom z MGIMO – vstupenka do vyšších pater diplomacie

Moskva – Český kandidát na eurokomisaře Štefan Füle je bývalým členem komunistické strany. V letech 1981-1986 studoval na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů, známém pod zkratkou MGIMO. Ten byl v minulosti přípravkou pro budoucí diplomaty, kteří měli hájit zájmy socialistického tábora. Dnes je MGIMO prestižní vyhledávanou školou.

Štefan Füle studoval na prestižní škole v první polovině osmdesátých let. Na Füleho tu vzpomínají jako na pilného studenta silného v jazycích. Posluchačům z komunistického Československa platila studia sovětská strana. Vybíralo je ale československé ministerstvo zahraničí. Sítem prošli jen vybraní kandidáti. 

Bývalá elitní sovětská diplomatická škola je na své absolventy hrdá. Obvinění z někdejšího napojení na komunistické tajné služby její vedení odmítá. „Připravovali jsme nejlepší specialisty a na konci studia jsme jim předali diplom. Kde potom pracovali, to nemáme právo kontrolovat. A mnohdy jsme to ani nevěděli,“ říká proděkan MGIMO pro mezinárodní studenty Vladimir Šiškin. 

Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky


Od založení v roce 1944 do rozpadu Sovětského svazu prošlo školou přes 500 Čechů a Slováků. Mnozí z nich dodnes patří ke špičkám diplomacie svých zemí. Na MGIMO byl v 80. letech na stáži i současný český ministr zahraničí Jan Kohout. Vystudovali tady slovenský eurokomisař Šefcovič i poslední tři slovenští ministři zahraničí. Svého rozhodnutí údajně nelitují. Říkají, že komunismus brali jako nutné zlo. A vedle toho dostali dobrý diplomatický základ. 

##GMAP:3365:MGIMO - Moskva##

Úroveň si moskevská škola drží dodnes. Současné MGIMO pořád přitahuje hlavně studenty z bývalých sovětských republik. Zdejší diplom je pro ně dál vstupenkou do vyšších pater diplomacie.

Štefan Füle - záznamy o jeho studiích v Moskvě
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24