Kvůli obavám z výbuchu úřady evakuovaly přístav Morehead

Morehead City (USA) - Americké úřady uzavřely důležitý přístav Morehead v Severní Karolíně - kvůli obavám z velké exploze. Při nehodě se prorazilo devět cisteren s vysoce výbušným pentritem (PETN) a část jich vytekla. Policie vyzvala k evakuaci celého centra. Lidem, kteří zůstanou, doporučila, aby se alespoň nezdržovali u oken. Podle zpravodajské stanice CNN nebyl nikdo zraněn.

Kontejnery poškodil vysokozdvižný vidlicový vozík. Podle policie vše nasvědčuje tomu, že šlo o nehodu. Zatím však není jasné, odkud kontejnery s výbušninou pocházely a zda byly v přístavu legálně. Úřady evakuovaly přístav a zastavily provoz na přilehlých komunikacích.

Pentrit se využívá při výrobě výbušnin. Tuto výbušninu měl údajně při sobě i Nigerijec, který se koncem prosince pokusil před přistáním na detroitském letišti zaútočit na letadlo Airbus A330. Pentrit je i součástí známého semtexu.

/*json*/{"map":{"lat":34.726658853,"lng":-76.7245674133,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":34.722939,"lng":-76.726044,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/