Rozvod za devět miliard bude řešit Štrasburk

Moskva – Bývalá žena ruského podnikatele Alexeje Mordašova chce po svém exmanželovi půl miliardy dolarů (devět miliard korun). Zažalovala ho proto u Evropského soudu pro lidská práva. Pár se rozvedl už v roce 1996, kdy Mordašov ještě nepatřil mezi nejbohatší muže v zemi. Pak ale ovládl ruské ocelárny Severstal. Rozhodnutí může padnout v nejbližší době.

Jak uvedl moskevský zpravodaj Josef Pazderka, exmanželka Jelena Novická je v nevýhodné pozici, protože soud v roce 2001 prohrála, a dokonce jí byl vyměřen poplatek z předmětu sporu ve výši 131 milionů korun. Zatím jí exekutoři zabavili přibližně půl milionu rublů, které utržila z prodeje garáže. Štrasburský soud jí sice sotva přiřkne požadovanou obří kompenzaci, ale mohl by ji pomoci zbavit se břemene dluhů.

Mordašov se rozvedl v roce 1996, kdy se manželé dohodli na alimentech pro syna Ilju ve výši necelých osm tisíc korun měsíčně plus roční příplatek 157 tisíc korun. Novická při dělení majetku také získala třípokojový byt ve městě Čerepovce a postarší automobil Lada Samara.

Video Telefonát Josefa Pazderky
video

Telefonát Josefa Pazderky

Mezitím Mordašov ovládl ocelárny a stal se jedním z nejbohatších Rusů. V roce 2001 zhrzená exmanželka za velkého rozruchu v médiích rozvodovou dohodu napadla. Požadovala 32,5 procenta akcií Severstalu, které soud vzápětí zabavil, a čtvrtinu oligarchových příjmů, včetně zpětného vyplacení alimentů vyčíslených na 346 milionů korun. Ocelářský baron za žalobou viděl spiknutí konkurence, která si dělala zálusk na jeho podnikání.

Novická spolu s dalšími zhrzenými manželkami dokonce založila politickou stranu a rozpoutala velkou mediální ofenzívu. Mordašov, který předtím figuroval jen v seriózních ekonomických rubrikách, se dostal na první stránky bulváru. Exmanželka si ale v Rusku nezískala velké sympatie. Mnohé Rusky ji totiž záviděly dokonce i sumu, kterou od bývalého manžela dostávala.