Papež odpustil vánoční útočnici

Vatikán – Papež Benedikt XVI. se dnes setkal se Susannou Maiolovou, která jej před půlnoční mší ve Vatikánu srazila na zem, a odpustil jí. Pětadvacetiletá Švýcarka italské národnosti přeskočila před půlnoční mší 24. prosince ve Svatopetrské bazilice bezpečnostní zábradlí oddělující věřící od procesí kněží a vrhla se na papeže, kterého srazila k zemi. Papeži se nic nestalo a mši odsloužil. Při incidentu utrpěl vážné zranění francouzský kardinál Roger Etchegaray, který si při pádu zlomil krček stehenní kosti.

„Slečna Maiolová řekla Svatému otci, že lituje svého činu. Papež jí odpustil a upřímně se zajímal o její zdravotní stav,“ sdělil vatikánský mluvčí Federico Lombardi. Setkání se uskutečnilo v aule Pavla VI. po pravidelné středeční generální audienci.

Maiolová byla kvůli svému duševnímu stavu hospitalizována na psychiatrické klinice nedaleko Říma. Prý chtěla papeže pouze požádat o pomoc pro nejchudší ve světě. Papež se již krátce po incidentu o její stav zajímal a vyslal za ní svého osobního tajemníka, biskupa Georga Gaensweina, aby jí tlumočil jeho pozdravy.

/*json*/{"map":{"lat":41.9022930116,"lng":12.4568331242,"zoom":17,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Žena, která přeskočila bezpečnostní zábrany a napadla papeže
Zdroj: ČTK/AP