Bulharská eurokomisařka zřejmě neprojde

Brusel – Připomínky k bulharské kandidátce na eurokomisařku pro humanitární pomoc Rumjaně Želevové se v Bruselu množí. Její šance na zvolení jsou tak den ode dne nižší. Skupina socialistických europoslanců dnes požádala šéfa Evropské komise Josého Barrosa, aby objasnil její finanční poměry. Europoslanci nechtějí navíc její kandidaturu podpořit ani kvůli podezření, že manžel Želevové je napojen na organizovaný zločin. Pokud Želevová tyto okolnosti nevysvětlí, nemusela by se do komise vůbec dostat.

Želevová včera stejně jako její kolegové předstoupila před europoslance při takzvaném grilování, při kterém se mohou europoslanci kandidátů tři hodiny ptát, na cokoliv chtějí. Politici se jí především ptali na minulost jejího manžela nebo na její majetkové poměry. 

Socialistům a dalším parlamentním frakcím vadí působení Želevové ve společnosti Global Consult. Bulharská kandidátka tvrdí, že firmu opustila již před rokem 2007. Existují ale informace, že vlastníkem společnosti byla až do roku 2009. To ale nepřiznala v dotazníku, který musel europoslancům odevzdat každý z 26 kandidátů na eurokomisaře. Socialisté proto nyní žádají, aby celou věc prověřila právní služba Evropského parlamentu. 

Video Rozhovor s analytikem Lukášem Pachtou
video

Rozhovor s analytikem Lukášem Pachtou

Ohroženo je kvůli Želevové i schválení celé komise

Pokud ani pak bulharská kandidátka neprojde, mohlo by být dokonce ohroženo zvolení celé komise. „Není to o tom, že by byl schvalován jeden konkrétní kandidát, ale komise je schvalována jako celek. Takže jediná možnost, jak donutit předsedu Barrosa a bulharskou vládu, aby bulharskou kandidátku stáhli, je zamezit schválení celé komise,“ vysvětlil ve Studiu ČT24 Lukáš Pachta z institutu EUROPEUM.

Nebylo by to přitom poprvé, co by byl kandidát na eurokomisaře odejit. „Už před pěti lety, když byla schvalována první Barrosova komise, socialisté kritizovali italského kandidáta z jiných důvodů, nakonec si vynutili jeho výměnu,“ uvedl Pachta.

Lidovci za Želevovou stojí

Želevová má však i svoje obhájce, především pak největší, lidoveckou frakci, jejíž je kandidátkou. Šéf lidovců, francouzský europoslanec Joseph Daul dnes označil úterní slyšení Bulharky v Evropském parlamentu za „štvanici“. „Rád bych viděl, aby se určité politické skupiny přestaly chovat nezodpovědně a zachovaly si alespoň zbytek slušnosti,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

Daul narážel na porušení jednacího řádu, když europoslankyně, která schůzi výboru řídila, dala prostor jedné z bulharských liberálních poslankyň, jež však není členkou příslušného výboru. Ta poté Želevovou obvinila, že lže o svém působení ve společnosti Global Consult, kterou údajně vlastnila do dubna 2009. Mezi poslanci navíc dala kolovat spis, který napadal bulharskou kandidátku. Někteří ze členů výboru jej odmítli, ale někteří na něm „postavili“ své otázky.