Nový sníh v Británii utnul lety do Prahy

Londýn – Po krátkém oteplení napadl v noci na dnešek v Británii další čerstvý sníh a ochromil provoz na silnicích a železnici. Několik letišť muselo být znovu zavřeno. Kvůli tomu byly zrušeny i lety do Prahy. Nový sníh se dostavil jen den poté, co ministr dopravy Andrew Adonis vyzval místní úřady, aby omezily sypání silnic na polovinu, aby nedošly zásoby soli. Podle meteorologů by ale mělo jít o poslední vzepětí zimy. Na víkend již předpovídají teploty několik stupňů nad nulou a pro Británii typičtější déšť.

Nejvíc postiženy novou sněhovou nadílkou byly severozápadní Anglie, Wales a Londýn, kde připadlo až 15 centimetrů nového sněhu. Uzavřeno bylo londýnské letiště Gatwick, kam létá z Prahy společnost easyJet. Mělo by být znovu otevřeno dnes kolem páté hodiny odpoledne, ale i pak se bude potýkat ze zrušenými a zpožděnými lety.

Nejrušnější britské letiště v londýnském Heathrow sice funguje, ale zrušilo 84 linek, včetně odpoledního letu společnosti BA do Prahy a večerního spoje stejné společnosti z Prahy. Po několika hodinách přerušeného provozu byla otevřena letiště v Cardiffu a Southamptonu, stejně jako v Birminghamu, kam z Prahy létá společnost Ryanair.

Sníh uvěznil přes noc na silnicích řadu řidičů, nefunguje řada železničních spojů. Zasažena byla také hromadná doprava v Londýně - nepravidelně jezdí některé linky metra, autobusů i předměstských vlaků. Uzavřeny jsou opět stovky škol, především ve Walesu a na jihozápadě země.

Zima stále úřaduje ve střední Evropě a Francii

Kvůli hustému sněžení byl dnes ochromen provoz i na švýcarských letištích v Ženevě a Basileji a problémy měla také letiště v Paříži. V Rakousku v noci na dnešek umrzl člověk. V Německu řidiče stále trápí namrzlé silnice a v Irsku kvůli mrazu popraskalo na mnoha místech vodovodní potrubí.

Až patnáctistupňový mráz připravil u dolnorakouské obce Obritz nedaleko českých hranic o život 81letého starce. Muž v úterý večer při otáčení auta uvízl ve sněhu, proto se rozhodl dál pokračovat pěšky. Brzy mu ale zřejmě došly síly. Ráno byl nalezen mrtvý.

Do potíží se kvůli sněhu dostala i Paříž a další francouzská letiště. Orly muselo zrušit polovinu letů, největší pařížské letiště Roissy-Charles de Gaulle asi 40 procent letů dopoledne a 30 procent odpoledne. Potíže hlásila i regionální francouzská letiště, problémy zesílila i stávka leteckých dispečerů.

V Německu není čím sypat 

Těžkosti s nedostatkem posypu má Německo. Dolnosaský Wilhelmshaven oznámil, že kvůli nedostatku soli a štěrku od pondělí nebude garantovat odstraňování náledí u škol, sportovních hal a veřejných budov. Dolnosaští silničáři na některých úsecích dálnice A7 budou sypat jen dva ze tří pruhů.

Letiště v Ženevě pod sněhem
Zdroj: ČTK/AP