Takové ponížení jako v Izraeli turecký diplomat ještě nezažil

Jeruzalém - Izrael se oficiálně omluvil Turecku za diplomatický skandál vyvolaný náměstkem ministra zahraničí Danielem Ajalonem. Ten si v pondělí předvolal tureckého velvyslance kvůli satirickému pořadu o Izraeli. Před setkáním nechal diplomata bez omluvy dlouho čekat, při oficiálním focení odstranil ze stolu tureckou vlajku a nechal velvyslance schválně sedět na malé židli. Ankara to považovala za ponižující. Roztržku vyvolal turecký seriál Údolí vlků, ve kterém izraelští agenti unášejí děti. Podobné napětí obě země zažily už loni. Tehdy turecká televize vysílala seriál Ayrılık s izraelskými vojáky vraždícími palestinské děti.

Turecký velvyslanec Oguz Celikkol měl v Jeruzalémě vysvětlit, proč turecká televize odvysílala satirický seriál Údolí vlků, v němž prezentovala agenty izraelské tajné služby Mossad jako únosce a vrahy dětí. Takového přijetí, jakého se turecký vyslanec dočkal u izraelského náměstka ministra zahraničí Ajalona, se ale zřejmě ani nenadál. 

Ajalon nepřijal velvyslance Turecka na ministerstvu zahraničí, jak by se při schůzce zástupců dvou států slušelo, ale ve své kanceláři v parlamentu. Navíc nechal Celikkola dlouho čekat bez občerstvení na chodbě. Když ho konečně přijal, ani nepodal Celikkolovi ruku. Schůzku nakonec završilo fotografování, při němž na stole chyběla turecká vlaječka a Turek musel sedět na nižší židli.

Video Ponížení tureckého diplomata v Izraeli
video

Ponížení tureckého diplomata v Izraeli

Ponížení tureckého diplomata v Izraeli

14.1.2010, POUD

Turecko-izraelská roztržka

Ajalon: Příště budu zdvořilejší

Ahmet Davutoglu, turecký ministr zahraničí:

„Je proti dobrým mravům současné diplomacie chovat se v rozporu se zavedenými pravidly. Takhle se dialog vést nedá.“

Celikkola si ale nenechal takové jednání líbit. V rozhovoru pro média řekl, že takové ponížení za svou diplomatickou kariéru ještě nezažil. Turecko proto kvůli incidentu požadovalo po Izraeli oficiální omluvu. 

Ajalon si proto dnes sypal popel na hlavu: „Trvám na svém protestu proti útokům na Izrael v Turecku. Nemám ale ve zvyku urážet zahraniční velvyslance. V budoucnu budu své názory vyjadřovat přijatelnějšími diplomatickými cestami.“ V omluvném listu dále stálo, že „spory mezi Izraelem a Tureckem budou řešeny vzájemně zdvořilým způsobem mezi oběma vládami“. 

Incident vyhrotil už tak napjaté vztahy mezi Tureckem a Izraelem. Krize v izraelsko-tureckých vztazích začala při izraelské ofenzivě do pásma Gazy na přelomu let 2008 a 2009. Turecko ji tehdy ostře kritizovalo a loni na podzim zrušilo kvůli izraelské účasti vojenské cvičení. Od té doby došlo k několika dalším roztržkám.

Turecký seriál Ayrılık
Zdroj: Ayrılık
Autor: ČT24