V Africe a Asii zažijí nejdelší prstencové sluneční zatmění milénia

Praha - Lidé od Středoafrické republiky až po centrální Čínu budou moci v pátek pozorovat prstencové zatmění Slunce. Půjde přitom o nejdelší prstencové zatmění tohoto tisíciletí - nad Indickým oceánem potrvá více než 11 minut. Prstencové zatmění začne kolem 6:14 SEČ a postupně bude k vidění v 300 kilometrů širokém pásu přetínajícím střední Afriku, Indický oceán a východní Asii. Uvádí to NASA na svých webových stránkách.

Nejprve se zmíněný astronomický jev objeví v západním cípu Středoafrické republiky, dalšími lokacemi, odkud bude viditelný, pak budou v rychlém sledu Kongo, Uganda, Keňa a jižní Somálsko, přičemž délka vrcholné fáze zatmění postupně vzroste ze sedmi na devět minut.

Jiří Dušek, astronom:

„Upřímně řečeno, prstencové zatmění Slunce není pro astronomy a pro vědecký výzkum Slunce nebo sluneční soustavy nijak zajímavé. Je to spíše hezký astronomický úkaz.“

Video Rozhovor s Jiřím Duškem
video

Rozhovor s Jiřím Duškem

Od Afriky se pás annularity (viditelnosti prstencového zatmění) stáčí přes Indický oceán k severovýchodu. Nejdelšího zatmění - 11 minut a osm sekund - bude dosaženo nad Indickým oceánem v 8:06 SEČ, přičemž měsíční kotouč zakryje 91,9 procenta Slunce. Tato délka prstencového zatmění nebude podle astronomů překonána dalších více než 1000 let, až do 23. prosince 3043.

Na asijském kontinentu přechází pás viditelnosti přes jižní cíp Indie a sever Srí Lanky až k Barmě a Číně, kde bylo 22. července 2009 možné sledovat i úplné sluneční zatmění, jež bylo nejdelší v tomto století. Pozorovatelnost jevu na Zemi skončí na čínském poloostrově Šan-tung v 9:59 SEČ. Za tři a tři čtvrtě hodiny urazí antumbra - oblast, z níž je vidět prstencové zatmění zdroje světla - zhruba 12 900 kilometrů.

Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) oznámila, že ode dneška do neděle vyšle ze svých dvou středisek Šríharikota ve státě Ándhrapradéš a Thumba ve státě Kérala sérii raket, jejichž úkolem bude studovat páteční zatmění Slunce a jeho důsledky.

Stovky Indů mají strach

Někteří Indové se domnívají, že během tohoto astronomického jevu dopadají na Zemi „zlé paprsky“, a tak se zamykají doma, píše list Times of India. Jiní lidé podle tohoto deníku při zatmění Slunce nevaří a nejedí.

Zatmění Slunce tentokrát připadá na druhý den hinduistického svátku Kumbh mélá, při němž se v indických posvátných řekách koupají miliony lidí. Letos se slavnost koná v Hardváru a očekává se, že toto město na řece Ganze zaplaví davy věřících, kteří se budou chtít po zatmění očistit.

Částečné zatmění mohou spatřit i lidé na východě Česka

Ve východní Evropě, většině Afriky a Asie bude v pátek pozorovatelné částečné zatmění Slunce. Velmi malé částečné zatmění (kolem tří procent), kdy bude Měsíc „zakousnutý“ do Slunce zespodu, budou mít možnost v časných ranních hodinách spatřit také obyvatelé východní Moravy a Slezska. O něco lepší podmínky k pozorování budou mít obyvatelé Slovenska a Maďarska, kde bude Slunce výše nad obzorem.


Zatmění Slunce působí Měsíc. Je sice čtyřistakrát menší než tato Zemi nejbližší hvězda, ale je zase čtyřistakrát blíž Zemi, a tak kotouče obou těles na obloze zabírají téměř stejnou plochu. Měsíc proto může za příznivých okolností nakrátko Slunce zakrýt. Prstencové zatmění nastává, když je Měsíc v největší vzdálenosti od Země. Celé Slunce tedy nezakryje a kolem temného disku Měsíce září okraj Slunce.