Tymošenková: Do 5 let dovedu Ukrajinu do EU

Kyjev – Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková si klade velké cíle, dnes naznačila, že by chtěla do pěti let Ukrajinu dovést do Evropské unie. Tymošenková je jedním z favoritů prezidentských voleb v zemi, které se uskuteční v neděli. Hlavním tématem předvolební kampaně je právě členství Ukrajiny v EU.

„Udělám všechno, aby se Ukrajina během pěti let, kdy budu prezidentkou, stala členem Evropské unie,“ prohlásila dnes Tymošenková. „Budujeme na Ukrajině Evropu a to znamená hlubokou a systematickou transformaci,“ řekla také. 

Evropská unie ale zatím Ukrajině náruč neotvírá, Brusel opakovaně vyjadřuje zklamání z politické nestability, v níž se Ukrajina v posledních pěti letech potácela. 

Favoritem ukrajinských voleb je Janukovyč

Právě členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci je hlavním předvolebním tématem. Dovést Ukrajinu do těchto organizací si dal za úkol po vyhraných volbách v roce 2004 i nynější prezident Viktor Juščenko, který rovněž kandiduje v nedělních volbách. 

Největším favoritem nedělních voleb je podle průzkumů někdejší premiér Viktor Janukovyč, který stojí v čele Moskvou podporované Strany regionů. Ale ani on nemá zřejmě šanci na vítězství v prvním kole. Ve druhém kole, které je plánováno na 7. února, by proti němu podle předpokladů měla stanout právě nynější ministerská předsedkyně Tymošenková.