Europoslanci nechtějí odstoupení Šefčoviče kvůli protiromským výrokům

Brusel - Lidovecká frakce v Evropském parlamentu nechce, aby Maroš Šefčovič kvůli údajným protiromským výrokům odstoupil z kandidatury na slovenského eurokomisaře. Během jeho slyšení příští týden ve Štrasburku však bude žádat další vysvětlení jeho postojů a bude chtít, aby v nové Evropské komisi zviditelnil problémy romské komunity a dalších menšin. Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekla maďarská europoslankyně Lívia Járóková, která je členkou lidovecké frakce a sama se hlásí k romské komunitě. Šefčovičovi na pomoc přispěchali sami slovenští Romové, jejichž organizace se ho dnes zastaly.

Šefčovičova kandidatura na místopředsedu Evropské komise se dostala do ohrožení poté, co maďarský europoslanec Jószef Szájer uveřejnil svůj požadavek, aby slovenský kandidát vysvětlil výrok namířený proti Romům, který údajně vyřkl před pěti lety na jedné z bruselských konferencí.

Šefčovič tehdy působil jako velvyslanec Slovenska při Evropské unii a Romy prý obvinil z toho, že zneužívají slovenský sociální systém.

Šefčovič si prý své výroky z tehdejší konference již nepamatuje, ale omluvil se, pokud se skutečně dopustil komentářů, které se mohly někoho dotknout. To ovšem neznamená, že nyní Šefčovičova kandidatura projde Evropským parlamentem bez potíží. Stanoviska maďarských europoslanců se totiž „chytla“ celá lidovecká frakce, která má v parlamentu největší vliv.

Rehna asi čeká reparát

Řady kandidátů na eurokomisaře, kteří mají problém s obhajobou své nominace, by se mohly překvapivě rozšířit i o finského kandidáta Olliho Rehna. Ten dosud zastával post eurokomisaře pro rozšíření EU, ale nově by se měl stát eurokomisařem pro hospodářské a měnové záležitosti, což je jedna z nejvlivnějších funkcí v Evropské komisi. Šéfka hospodářského parlamentního výboru a liberální britská europoslankyně Sharon Bowlesová naznačila, že v Rehnově případě by mohla požádat o opakované slyšení.

Rehn přitom své vystoupení v Evropském parlamentu absolvoval jako jeden z prvních již v pondělí a bezprostředně po něm se neobjevily žádné větší výtky. Někteří europoslanci sice Finovi v kuloárech vyčítali příliš obecná vyjádření, ale oficiálně se takto prakticky nikdo nevyjádřil. „V celé řadě věcí byl silný a bylo to zajímavé. Nicméně v dalších věcech bychom se rádi dozvěděli více,“ dodala Bowlesová.