Polský pes bral v útulku lekce angličtiny

Oldham - Border kolie, která se ocitla v útulku v anglickém Oldhamu, zmátla místní personál. Na běžné povely pes jménem Cent nereagoval, zaměstnanci útulku si proto mysleli, že je zvíře hluché. Když se ale podívali do jeho složky, zjistili, že pochází z polské rodiny. Napadlo je tedy, že pes zřejmě neumí anglicky. Naučili se proto povely v polštině a najednou Cent poslouchal jako hodinky.

Z útulku v Oldhamu se díky zmatené border kolii stala jazyková škola pro psy. Za čtyři měsíce tu z polsky mluvícího psa udělali psa bilingvního. Cent přišel do útulku poté, co ho polská rodina odložila, protože očekávali příchod dítěte. Pes ale bohužel nerozuměl anglicky ani slovo. Byl zmatený, neposlouchal, vůbec nereagoval na žádné povely. 

Pak ale napadlo zaměstnance útulku, zkusit na něj mluvit polsky. A najednou to fungovalo. Personál se proto naučil povely v polštině. Cent zase na oplátku dostal lekci angličtiny. Za měsíc rozuměl všem povelům v obou jazycích. Díky tomu mu bude teď snazší najít nový domov. 

Cent je teď hvězdou útulku, nikdy tu totiž neměli tak učeného psa. „Jsem tu už čtyři a půl roku, ale ještě nikdy jsme tu neměli bilingvního psa,“ říká zaměstnanec útulku.