Bumbající koala je ode dneška v muzeu

Melbourne - Koalu Sam, která se stala jedním ze symbolů loňských ničivých požárů v Austrálii, ode dneška vystavuje muzeum v australském městě Melbourne. Popáleného medvídka proslavila fotografie, na níž ve spáleném lese pije vodu z láhve jednoho z dobrovolných hasičů. Obrázek se pak stal symbolem lesních požárů, které loni v únoru v australském státě Viktorie připravily o život nejméně 180 lidí a zničily 2000 obydlí. Prodej fotky s koalí samičkou, které se začalo říkat Sam, vynesl stovky tisíc australských dolarů na pomoc přeživším.

Vačnatec požár přežil, ale později uhynul na chlamydiovou infekci, která bývá u koal běžná. Samino tělo bylo uchováno a muzeum v Melbourne ho nyní vystavuje jako součást vzpomínkové expozice na požáry. Zvíře je zde v podobě, v níž se zotavovalo z popálenin, a to včetně růžových obinadel na popálených částech těla.

Ve státě Viktorie, kde byla před 11 měsíci koala vyfocena, denní teploty v posledních dnech dosahovaly 42 stupňů a stát před několika dny vydal nejvyšší stupeň varování před požáry.