Herzog: Posedlost regulacemi Unii zahubí

Berlín - Evropská unie se ocitla na scestí a hrozí jí, že by se kvůli své posedlosti regulacemi mohla rozpadnout. Tvrdí to bývalý německý prezident Roman Herzog v článku pro páteční deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, který napsal spolu s dřívějším eurokomisařem Fritsem Bolkensteinem a ekonomem Lüderem Gerkenem z Centra pro evropskou politiku. EU podle autorů škodí evropské myšlence, protože vydává předpisy o občanech bez jejich účasti; bruselské instituce by chtěly regulovat věci, které se dají stejně dobře či dokonce ještě lépe upravovat na lokální či národní úrovni.

Kvůli posedlosti regulacemi a centralismu tak EU podle Herzoga dramaticky ztrácí na přijatelnosti. To by mohlo trvale poškodit i souhlasný postoj lidí se základními ideály evropské integrace, což by mohlo mít „nedozírné důsledky pro EU, včetně možnosti jejího rozpadu“, napsali Herzog, Bolkenstein a Gerken.

Herzog byl prezidentem v letech 1994 až 1999. Předtím předsedal německému ústavnímu soudu. Před třemi lety překvapil svými vyjádřeními o tom, že „zásadní chybný vývoj v EU“ vážně ohrožuje parlamentní demokracii v Německu. Někdejší hlava německého státu si svými názory získala českého prezidenta Václava Klause například v roce 2007, kdy kritizovala zamrzlou evropskou ústavu. Ke kritikům tohoto již mrtvého dokumentu patřil i Klaus. Oba politici tehdy hledali cestu, jak by mohli své myšlenky prezentovat společně.