Na Haiti se šíří nemoci a pach mrtvol. Pomoc nikde

Port-au-Prince (Haiti) – Až padesát tisíc lidí nepřežilo podle Červeného kříže úterní zemětřesení na Haiti. Situace v Port-au-Prince je stále zoufalá. Pomoc přichází pomalu, je špatně koordinovaná, navíc chybí vyprošťovací technika. Kvůli urychlení dopravy humanitární pomoci povolila Kuba Spojeným státům využívat její vzdušný prostor. Dohoda umožňuje zkrácení letů o hodinu a půl. V Port-au-Prince je přes den téměř třicet stupňů a lidem chybí pitná voda. Hrozí šíření nemocí, márnice jsou přeplněné, mrtvé není kam pohřbívat, a tak se ulicemi začíná šířit nesnesitelný zápach z tlejících těl. Obyvatelé metropole na několika místech zablokovali silnice barikádami z mrtvých těl.

Zahraniční záchranáři sice pomáhají místním pátrat po přeživších, třetí den od neštěstí se ale šance na objevení živých stále snižují. Je to doslova boj s časem a Haiťané jsou nespokojeni s váznoucí pomocí obětem. Na protest proti tomu, že se k potřebným nedostává pomoc, postavili na několika místech Port-au-Prince bariéry z těl obětí zemětřesení. Oznámil to fotograf časopisu Time, Shaul Schwarz, který zátarasy viděl na dvou místech města. Podle záchranářů lidé mezi sebou vzájemně bojují o vodu, které se nedostává.

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že se USA ujmou řízení letiště v Port-au-Prince. Letiště je téměř plné, letadla s pomocí nemají kde přistávat. Tenčí se zásoby paliva pro odlety, úřady proto zakázaly civilní evakuační provoz. "Ujali jsme se kontroly leteckého provozu. Máme dost personálu, který pomůže s vykládáním letadel, řekl mluvčí ministerstva Philip Crowley. Letiště podle něj bude v provozu 24 hodin denně.

Video Kolaps na Haiti
video

Kolaps na Haiti

Kolaps na Haiti

15.1.2010, PoUD

Na Haiti se šíří nemoci a pach mrtvol

Na Haiti hrozí šíření nemocí

Haiti po katastrofě

Studio ČT24: Pomoc pro Haiti

Studio ČT24 o katastrofě na Haiti

Záchranářům stále chybí základní technika pro vyprošťování       

Televize CNN také vysílá srdcervoucí záběry vyprošťování lidí z trosek. Je z nich patrné, že záchranářům chybí základní technika a mnozí také nejsou schopni poskytnout první pomoc. Fevil Dubien, který přiděloval vodu na severu hlavního města, řekl, že se o ni lidé téměř perou. V ulicích prý hlídkují vojáci OSN, ale nepřivážejí lidem pomoc, takže nervozita ve městě roste.

Michal Kubal, zpravodaj ČT:

„Zahraniční pomoc není prakticky vidět. Stále přilétají letadla, ale nedaří se dostat pomoc k lidem. Nespokojenost se obrací vůči nefungující vládě i vůči světu. Haiťané nevidí, že by svět nějakým způsobem pomáhal. Pokud se přísun pomoci nepodaří v nejbližší době změnit, nastanou velké problémy – slyšeli jsme o rabování, útocích na konvoje i protestních barikádách z mrtvol. To všechno se začne šířit mnohem víc. Kromě toho se začnou šířit choroby z rozkládajících se těl. Na Haiti je víc než 30 stupňů Celsia, takže epidemie jsou jen otázkou času.“

Zemětřesení podle odhadů Červeného kříže nepřežilo na 50 000 lidí, desítky tisíc jsou pohřešovány. Mezinárodní výbor Červeného kříže doplňuje na internetové stránce FamilyLinks.icrc.org jména pohřešovaných.

Brazílie chce, aby se do několika týdnů konala dárcovská konference

Ve čtvrtek večer se prezidenti Francie a USA Nicolas Sarkozy a Barack Obama telefonicky dohodli, že budou spolu s Brazílií a Kanadou spolupracovat na obnově Haiti. Sarkozy chce svolat konferenci a brazilský ministr zahraničí Celso Amorim řekl, že by se do několika týdnů měla konat dárcovská konference. OSN by podle jeho slov měla rozšířit své stabilizační síly na Haiti, aby se rekonstrukce urychlila. Amorim chce, aby dárci poskytli Haiti miliardu dolarů.

Při zemětřesení byl těžce poškozen i přístav v Port-au-Prince. Americká společnost Royal Caribbean International obnoví provoz výletních lodí na Haiti a bude jimi do přístavu Labadie na severu země dopravovat pravidelně pomoc. Mají to být hlavně potraviny - rýže, práškové mléko a sušené ovoce.

Pomáhá i Hollywood

Zemětřesení na Haiti nezůstalo bez odezvy ani v Hollywoodu a americké celebrity se snaží jít příkladem v obstarávání finanční pomoci. Herecký pár Angelina Jolieová a Brad Pitt jako jedni z prvních poskytli organizaci Doktoři bez hranic milion dolarů (asi 18 milionů korun). Angažují se také herečka Alyssa Milanová, George Clooney či Ben Stiller.

O prostředky pro karibský ostrov žádá přes UNICEF také zpěvačka Shakira. Herečka Scarlett Johanssonová vyzvala k pomoci Haiťanům prostřednictvím humanitární organizace Oxfam a televizní hvězda Oprah Winfreyová apelovala na podporu akcí Červeného kříže.

Herec Ben Stiller v talkshow Larryho Kinga na stanici CNN žádal diváky, aby na Haiti přispěli zasíláním desetidolarových SMS zpráv. Podobný vzkaz vyslala do světa také první dáma Spojených států Michelle Obamová. Cyklista Lance Armstrong přislíbil prostřednictvím své nadace LiveStrong 250 000 dolarů.

Unie v pondělí bude jednat o pomoci Haiti

O pomoci pro Haiti budou v pondělí jednat ministři zahraničí zemí Evropské unie. Řešit mají hlavně její konkrétní formu a výši. Měla směřovat především do hlavního města Port-au-Prince. Třináct států sedmadvacítky už zemi zničené zemětřesením finančně pomohlo individuálně. 

„Evropská unie okamžitě nabídla tři miliony eur. To byla ta rychlá pomoc. Pokud bude možné tuto částku nějak navýšit, jistě i o tom budou ministři jednat. Jistě budou členské státy dále mluvit o konkrétních krocích, kolik přisypaly a kolik do budoucna hodlají přisypat,“ uvedla ve Studiu ČT24 česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová.