Nová technologie zlepší kontrolu potravinových doplňků

Praha - Státní Ústav pro kontrolu léčiv začne využívat novou technologii pro kontrolu potravinových doplňků. Technologie Phyto True dokáže zjistit, jestli preparát skutečně obsahuje takové množství složky, kterou výrobce prezentuje. Zatím se ověřuje jen to, jestli je potravinový doplněk zdraví bezpečný.

Začalo to zkoumáním chryzantémy a skončilo objevem nové technologie a kontroly bylinných preparátů Phyto True. Čínský farmakolog Albert Leung z Michiganské univerzity tak podle svých slov propojil tradici a vědu. „Když analyzujeme bylinky, bereme v úvahu celý obrázek, ne jen nějakou její jednotlivou účinnou složku, jako je tomu u léků,“ tvrdí Leung.

Metoda zjistí, jestli přípravek s obsahem třiceti procent aloe vera opravdu obsahuje zmíněných třicet procent nebo méně. A technologie jde ještě dál. U bylinek, které rostou v jiném podnebí nebo se jinak zpracují, je jiné množství účinné látky. Nová metoda to dokáže zestandardizovat a opakovaně vyrobit stejně účinný preparát. „Důležité je použití technologie při samotné výrobě. Jde o to, aby výtažky odpovídaly normám a receptura byla stále stejná, abychom mohli tomu výrobku věřit,“ říká Leung.

Na řadu přijde i klinické sledování

Video Reportáž Terezy Krásenské
video

Reportáž Terezy Krásenské

V Česku potravinové doplňky schvaluje ministerstvo zdravotnictví na doporučení Státního zdravotní ústavu. Ten ale zatím dokázal jen zkoumat, jestli preparát neobsahuje látky, které organismu dlouhodobě škodí.

Protože metodu objevil farmakolog původem z Číny, nejdřív se budou zkoumat bylinné přípravky hlavně z oblasti čínské medicíny. Univerzita obrany se dokonce chystá provést klinické sledování, zda mají opravdu pozitivní účinek na lidské zdraví.