Začalo to zkoumáním chryzantémy a skončilo objevem nové technologie a kontroly bylinných preparátů Phyto True. Čínský farmakolog Albert Leung z Michiganské univerzity tak podle svých slov propojil tradici a vědu. „Když analyzujeme bylinky, bereme v úvahu celý obrázek, ne jen nějakou její jednotlivou účinnou složku, jako je tomu u léků,“ tvrdí Leung.
Metoda zjistí, jestli přípravek s obsahem třiceti procent aloe vera opravdu obsahuje zmíněných třicet procent nebo méně. A technologie jde ještě dál. U bylinek, které rostou v jiném podnebí nebo se jinak zpracují, je jiné množství účinné látky. Nová metoda to dokáže zestandardizovat a opakovaně vyrobit stejně účinný preparát. „Důležité je použití technologie při samotné výrobě. Jde o to, aby výtažky odpovídaly normám a receptura byla stále stejná, abychom mohli tomu výrobku věřit,“ říká Leung.
Na řadu přijde i klinické sledování

Reportáž Terezy Krásenské
V Česku potravinové doplňky schvaluje ministerstvo zdravotnictví na doporučení Státního zdravotní ústavu. Ten ale zatím dokázal jen zkoumat, jestli preparát neobsahuje látky, které organismu dlouhodobě škodí.
Protože metodu objevil farmakolog původem z Číny, nejdřív se budou zkoumat bylinné přípravky hlavně z oblasti čínské medicíny. Univerzita obrany se dokonce chystá provést klinické sledování, zda mají opravdu pozitivní účinek na lidské zdraví.