Berlusconiho právníci chtějí v kauze Mills nový začátek procesu

Milán – U milánského soudu dnes pokračoval proces s italským premiérem Silviem Berlusconim. Obžaloba tvrdí, že dal v roce 1997 britskému advokátovi Davidu Millsovi 600 tisíc dolarů, aby svědčil v jeho prospěch. Právník už byl kvůli křivému svědectví odsouzen ke čtyřem a půl letům vězení. Šéf vlády se k jednání nedostavil a jeho obhájci požádali, aby bylo dosavadní řízení považováno za nulové a proces začal znovu od začátku. Soud dnes odložil projednávání případu na 27. února.

Část procesu týkající se Berlusconiho byla pozastavena v říjnu 2008, protože v červenci téhož roku byl schválen zákon, který mu po dobu výkonu jeho funkce dával imunitu. Proces týkající se Millse však pokračoval.

Zákon o imunitě zrušil loni v říjnu ústavní soud. Mills byl mezitím odsouzen v první a druhé instanci v témže případě. Berlusconiho obhajoba má podle italských zákonů v takovém případě právo žádat, aby všechny právní úkony z předchozí části procedury byly anulovány. Pokud soud tuto žádost přijme, bude to znamenat, že proces začne znovu od nuly. Může se ale také stát, že to, z čeho je šéf vlády viněn, bude promlčeno, protože promlčení se na případ vztahuje od 11. dubna letošního roku.

Video Telefonát Vědunky Lunardi
video

Telefonát Vědunky Lunardi

Berlusconiho právník Niccolo Ghedini oznámil, že šéf vlády přijde k soudu, až jeho přítomnost bude nezbytná. Upřesnil, že v lednu se mají konat ještě dvě další procedurální slyšení.