Ukrajina dnes volí prezidenta, ten současný nemá šanci

Kyjev - Ukrajinci dnes budou v přímých volbách vybírat nového prezidenta. Kandidátů je 18, favorité jsou ale v podstatě jen dva: Viktor Janukovyč a Julija Tymošenková. Šance současného prezidenta a hrdiny oranžové revoluce z roku 2004 Viktora Juščenka jsou prakticky nulové. Nikdo z kandidátů ale zřejmě nadpoloviční většinu hlasů nezíská, 7. února si proto Ukrajinci s velkou pravděpodobností dají druhé kolo, kdy budou vybírat ze dvou nejúspěšnějších uchazečů.

Oranžová revoluce dostala do čela Ukrajiny prozápadní politický tandem prezidenta Juščenka a premiérky Tymošenkové. Ti se později politicky rozešli a ve vyhrocené předvolební kampani spolu sváděli tvrdé souboje. Kandidáti se vzájemně častovali žalobami, obviňovali se z přípravy volebních podvodů a z diktátorských sklonů. Z toho profitoval hlavní poražený z roku 2004 – konzervativní proruský šéf Strany regionů Janukovyč. Ten svou pozici díky rozhádané dvojici Juščenko-Tymošenková postupně posiloval a dnes má v preferencích výrazný náskok před všemi ostatními. Podporují ho především průmyslové oblasti v centru a na východě země a v západoukrajinském Ternopilu se dokonce již 14 dní před volbami objevily billboardy oslavující Janukovyče jako nového prezidenta.

Významnou roli určitě sehraje i volební účast: v době hospodářských problémů, politických skandálů, tuhé zimy a chřipkové epidemie mnozí Ukrajinci ztrácejí o volby zájem. Na internetu jsou na prodej volební hlasy a největší pozornost zřejmě místo volebních programů přilákal skandál ústřední volební komise, která odmítla zaregistrovat gruzínské pozorovatele a nevybíravě se o nich vyjádřila. Volby navíc stojí státní kasu miliardu hřiven (2,24 miliardy Kč), což mnozí považují za vyhozené peníze.

Video Ukrajinu čekají prezidentské volby
video

Ukrajinu čekají prezidentské volby

Ukrajinu čekají prezidentské volby

PP 15.1.

Vstup Miroslava Karase

Ukrajinci také tvrdí, že Západ o ně ztratil zájem a že spíš než na osudu ukrajinské demokracie Evropě záleží na plynulých dodávkách ruských surovin. O brzkém vstupu Ukrajiny do Evropské unie nebo do Severoatlantické aliance se už nahlas nemluví, a proto nastává obrat k proruskému Janukovyčovi, který je proti vstupu do NATO. Navíc hrozí tak zvané „třetí volební kolo“, jak v Kyjevě označují povolební nepokoje, které by mohly nastat v případě volebních nesrovnalostí.

Moskva se sice drží zpátky, nový ruský velvyslanec v Kyjevě ale z rozhodnutí prezidenta Dmitrije Medveděva nenastoupí, dokud stávající ukrajinský prezident Juščenko neodejde. Sám Medveděv spoléhá na to, že „Ukrajinci si vyberou správně“ a zvolí šéfa státu, který bude naladěn na rozvoj vztahů s Ruskem a nebude zatahovat Ukrajinu do „cizích“ vojenských bloků.

Julija Tymošenková ve volební kampani
Julija Tymošenková ve volební kampani
Více fotek
  • Julija Tymošenková ve volební kampani autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1364/136359.jpg
  • Viktor Janukovyč autor: Efrem Lukatsky, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1364/136347.jpg