Na Haiti je až 200 tisíc obětí, v ulicích stále leží mrtvoly

Port-au-Prince – Čtyři dny po ničivém zemětřesení na Haiti se zpřesňují počty mrtvých. Podle tamních úřadů jich bude až 200 tisíc. K postiženým lidem se taky konečně začíná dostávat první pomoc, ale jen s obtížemi. Čas je navíc neúprosný a drtivou většinu zavalených lidí nikdo ze sutin nevytáhne. Vzhledem k tomu, že člověk vydrží bez vody jen asi 3 dny, mnoho z nich nyní umírá bez naděje na záchranu. Rychlejšímu přísunu humanitární pomoci má pomoci převzetí řízení hlavního letiště Spojenými státy a práce ze strany mnoha humanitárních organizací. Přesto se pomoc k těm nejpotřebnějším stále nedostala.

Haitská vláda v pátek souhlasila, že dočasně poskytne kontrolu nad svým hlavním letištěm v Port-au-Prince Spojeným státům. Důvodem je urychlení pomoci a záchranných prací obětem katastrofálního zemětřesení. „Ministerský předseda Bellerive podepsal memorandum porozumění, jímž se poskytuje kontrola nad letištěm Spojeným státům,“ řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí P. J. Crowley. Přesto se letiště potýká s komplikacemi a letadla s pomocí čekají i desítky minut na povolení k přistání.

Na ostrově začínají fungovat první provizorní nemocnice, které se snaží pomáhat tisícům zraněných. Všude se šíří nemoci a infekce, zápach z mrtvol, které leží volně na ulicích, přebíjí vše ostatní. Mrtvých je tolik, že o těla se už prakticky nikdo nezajímá a nechává je přikryté tak, jak je zastihla smrt. Podle redaktora ČT24 Michala Kubala, který od prvního dne dění na Haiti sleduje, místní lidé často propadají do letargie. Jiní jsou zase plni beznaděje, protože stát jim prakticky nepomáhá a zahraniční pomoc přichází pomalu.

Video Reportáž a vstup Michala Kubala
video

Reportáž a vstup Michala Kubala

Humanitárním organizacím se ve spolupráci s vojáky americké armády a OSN podařilo vybudovat první výdejny jídla, které se rozděluje zvlášť dětem a dospělým. Postupně také začíná fungovat distribuce léků a pitné vody. Mnoho lidí nicméně žije na ulici a odmítá se vrátit domů - pokud domov vůbec mají. Strach ze zemětřesení v nich zůstává, někteří navíc stále doufají, že někde objeví své pohřešované blízké.

Pomáhá Česko i celý svět

Na Haiti budou veškerou myslitelnou pomoc potřebovat zejména přeživší. Po prvotním šoku, kdy nebylo jasné, jak ničivé budou následky zemětřesení, nabírá solidarita na obrátkách. Pomoc zasílají velké firmy i obyčejní lidé. Američané poslali nejvíce - přes 11 milionů dolarů. Peníze Červenému kříži posílají velké banky, obchodní řetězce, farmaceutické firmy nebo sítě hotelů. Jiné firmy zase nabízí balenou vodu, zdravotnický materiál nebo svítilny a baterie.

Také na účtech tuzemských humanitárních spolků se hromadí peníze na pomoc zdevastované zemi - buď přímým vkladem nebo prostřednictvím DMS. Olomoucká Arcidiecézní charita zatím vybrala 2,7 milionu korun, Adra skoro 3 miliony a Člověk v tísni 6 milionů. Z jeho konta už bylo také prvních 2,5 milionu použito na nejzákladnější věci, které Haiťané postrádají.

České humanitární organizace upřednostňují spíše finanční pomoc. Podle Šimona Pánka z organizace Člověk v tísni je nyní na Haiti dostatek zahraničních kapacit. „Nemá smysl, aby tam vyjížděly jednotlivé malé organizace zvlášť, když tam mají své partnery, kteří třeba 15 let na Haiti pracují,“ vysvětlil. Prvních 100 tisíc eur z veřejné sbírky v Česku odeslal Člověk v tísni včera. Peníze jsou určeny na financování prvosledové pomoci, především zajištění základních potravin a pitné vody.