Miliony hinduistů míří do města Haridwar slavit Svátek džbánů

Haridwar (Indie) - Tisíce hinduistických věřících slavily ojedinělé zatmění Slunce koupelí v Ganze. Měsíc zastínil střed Slunce tak, že z něj zbyl jen ohnivý kruh. Jev byl pozorovatelný v rovníkové Africe, na jihu Indie a v jihovýchodní Asii. Hinduisté věří, že voda při této zvláštní příležitosti odplaví jejich hříchy. Svátek džbánů bude trvat čtyři měsíce. Během nich posvátné město Haridwar navštíví až 50 milionů lidí z celé Indie i ze zahraničí.

Kumbh méla neboli Svátek džbánů se koná jednou za 12 let

Téměř milion hindů už přišlo do města Haridwar, aby se na Kumbh méla neboli Svátek džbánů ponořilo do Gangy. Svátek se koná jednou za 12 let a kdo při něm smyje své hříchy, může se rychleji dostat do nirvány. Tentokrát se Kumbh méla koná za zvlášť příznivé vesmírné konstelace. „Nastala vzácná kombinace noci bez Měsíce a zároveň zatmění Slunce. To se stává jen zřídka. Má to na lidstvo velký vliv a může to způsobovat katastrofy,“ říká hinduistický mnich.

Nejen zbožní hinduisté, ale i vědci se shodují, že tento vzácný úkaz se příštích 1000 let nebude opakovat. Měsíc zakryl střed Slunce, a jeho okraje tak vytvořily zářivý prstenec. Věřící přicházejí hlavně za koupelí, ale se svátkem se pojí i další rituály, a místním lidem tak poutníci přinášejí i výdělek. „Během tohoto svátku si hodně lidí nechá oholit hlavu. Považují to za projev víry,“ říká holič Rajiv Kumar.