Španělského poslance rozčílila nová bin Ládinova podobizna - vypadá prý jako on

Madrid - Španělský poslanec Gaspar Llamazares se rozhořčuje nad tím, že americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) použil jeho fotografii při vytváření dnešní možné podobizny nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina. Ve Spojených státech se prý již nemůže cítit bezpečně. Informoval o tom dnes španělský list El Mundo. FBI uvedla, že zveřejnila novou podobiznu bin Ládina na základě jeho fotografie z předchozích let. Mluvčí FBI Ken Hoffman ale přiznal, že pro tvorbu snímků, jejichž účelem bylo upravit bin Ládinovu podobu v souladu s postupujícím věkem, použili agenti rovněž fotografii Llamazarese.

Na jednom z nových snímků je bin Ládin vyobrazen bez svého tradičního turbanu a s krátce zastřiženými vousy a vlasy. Jeho tvář nese patrné známky zestárnutí, Llamazaresovi se však bezpochyby podobá. Člen Komunistické strany Španělska Llamazares nad snímky vyjádřil velké rozhořčení. Jelikož bude spojován s nejhledanějším mužem světa, nebude se prý v USA již cítit bezpečně. Po bin Ládinovi, jenž je obviněn z teroristických útoků na USA ze září 2001, pátrají Spojené státy již řadu let. Odměna za jeho dopadení činí 50 milionů dolarů (asi 896 milionů korun).

Spojené státy stále po bin Ládinovi bezvýsledně pátrají

Podle vyšetřovatelů se bin Ládin nachází pravděpodobně v okolí hranice mezi Pákistánem a Afghánistánem. Americký ministr obrany Robert Gates ale nedávno připustil, že USA nevědí, kde se vůdce teroristické sítě al-Káida ukrývá. V minulosti se několikrát objevily spekulace, že už je po smrti. To však nebylo nikdy potvrzeno. Bin Ládin se naposledy objevil na videu zveřejněném v září 2007. Záznam byl ale pravděpodobně staršího data.