Dobrý výběr lyžařského střediska ušetří v Alpách stovky eur

Praha – Před lyžařskou dovolenou v Rakousku se vyplatí porovnat nabídku více lyžařských lokalit. Vyplývá to z průzkumu rakouského spotřebitelského časopisu Konsument, který přináší nezávislé testy a srovnání nejrůznějších produktů. Podle jeho závěrů studie mají často srovnatelně velká střediska velmi rozdílné ceny a obezřetný výběr může ušetřit i stovky eur.

Každý samozřejmě ví, že nekonečné lyžařské dálnice vysoko v horách jsou drahé a naopak střediska s menší jistotou přírodního sněhu a skromnější volbou tratí stojí méně. Vůbec nejdražší lyžování tak nabízí západorakouský Arlberg, a to na luxusních 280 kilometrech svahů. Rodina s výrazně menšími nároky může v nejlevnějším středisku ušetřit hodně přes polovinu. Až potud nic překvapivého, bližší pohled ale překvapit může, a to hlavně mezi oběma cenovými extrémy.

„Existují i poměrně rozlehlá centra, která požadují jen 500 eur a opačně – některá velmi malá střediska inkasují stejně. Takže takových 100 až 200 eur může člověk opravdu ušetřit,“ tvrdí redaktor časopisu Konsument Peter Blazek. Například Východní Tyrolsko je daleko od dálničních tahů, zato ale nabízí nízké ceny s více než stovkou kilometrů sjezdovek. Naproti tomu z Vídně a okolních zemí snadno dostupná centra na Semmeringu jsou mnohem menší, ale skoro stejně drahá.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Prakticky všude však musí lyžaři počítat s tím, že oproti loňskému roku utratí více. Až na výjimky rakouští vlekaři zdražili své služby o 3 až 4 procenta, tedy výrazně víc než jen o loňskou půlprocentní inflaci.