Záchranáři vyprostili Haiťanku po 100 hodinách pod troskami

Port-au-Prince (Haiti) – Situace na zemětřesením zničeném Haiti zůstává zoufalá. Lidem chybí voda, základní potraviny i léky a pomoc se k nim dostává jen pomalu. Ze zdevastovaného hlavního města Port-au-Prince ale občas přijde i dobrá zpráva. Záchranářům se podařilo vyprostit živou ženu uvězněnou víc než 100 hodin v troskách hotelu. Další přeživší se americké záchranné týmy snaží zachránit i z trosek jednoho supermarketu v haitské metropoli.

Dvaašedesátiletou spolumajitelku luxusního hotelu Montana Nadine Cardosovou léčí záchranáři kvůli dehydrataci. Žena je jinak v pořádku. V troskách stejného hotelu našli záchranáři během soboty další tři přeživší. Ruským záchranným týmům se také včera podařilo vyprostit z trosek domu dvě malé dívky, devítiletou Olon Remi a jedenáctiletou Senviol.

O záchranu dalších několika lidí, kteří přežili v troskách jednoho supermarketu v Port-au-Prince, nepřestávají usilovat američtí záchranáři. Podle posledních informací jsou zde nejméně tři přeživší.

Video Situace na Haiti
video

Situace na Haiti

Katastrofální zemětřesení, které si údajně vyžádalo až 200 tisíc životů, zasáhlo Haiti v úterý, situace se zde ale stále nelepší. Přestože zahraničních záchranářů přibývá, pomoci je stále zoufale málo. Haitská vláda a úřady se po katastrofě prakticky zhroutily, a zahraniční organizace tak nemají žádného partnera, který by jim s distribucí pomoci pomohl. O pomoc se zatím snaží americká armáda. U haitského pobřeží zakotvila letadlová loď USS Carl Vinson. Letka vrtulníků dopravuje na pevninu pomoc a vrací se s nejhůře zraněnými.

Množí se rabování, přibývá násilí

S postupujícím časem roste také napětí mezi obyvateli a zhoršuje se bezpečnostní situace. Množí se zprávy o rabování a násilnostech v ulicích haitské metropole. Zvládat je se daří jen málo. Situace se výrazně zhoršuje taky v největším slumu, kam se vracejí po zuby ozbrojené gangy. Po zemětřesení totiž z věznice uprchlo na 3 000 vězňů.

„V ulicích hlídkuje přes čtyři tisíce vojáků. Samozřejmě dohlížejí na bezpečnost ve spolupráci s haitskou policií. Ta ale funguje na 50 procent. Nezapomeňte, že většinu policejních stanic zničilo zemětřesení,“ popsal nynější bezpečnostní situaci na Haiti mluvčí OSN David Wimhurst.

Katastrofa na Haiti spojila současného a dva bývalé americké prezidenty Bushe a Clintona. Společně spustili internetovou stránku, na které mohou dárci přispívat na pomoc obětem. Podle OSN budou tři miliony zemětřesením postižených Haiťanů potřebovat v následujícím půl roce pomoc ve výši přes 560 milionů dolarů. 

POMOC PRO HAITI:

Člověk v tísni
dárcovská SMS ve tvaru: DMS SOSHAITI na číslo 87777
nebo přispívat na účet 4095 4095/0300

Charita ČR
dárcovská SMS ve tvaru: DMS HAITI na číslo 87777
nebo přispívat na účet 35-1868350237/0100

ADRA
dárcovská SMS ve tvaru: DMS ADRA na číslo 87777
nebo přispívat na účet 4028 4028/0300

Lékaři bez hranic
přispívat na účet 210 10 50 700/ 2700, v. s. 111

Český výbor pro UNICEF
dárcovská SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777
přispívat na účet 11771177/0300, v.s. 800

Zemětřesení na Haiti
Zemětřesení na Haiti