Saddámova bratrance poslal soud na smrt - už počtvrté

Bagdád - Bratranec popraveného iráckého diktátora Saddáma Husajna, známý jako „chemický Alí“, byl dnes počtvrté odsouzen k trestu smrti. Alího Hasana Madžída odsoudil irácký soud za chemický útok z roku 1988, při kterém zahynulo přibližně 5 000 Kurdů. V minulosti byl Alí k trestu smrti odsouzen již třikrát. Irácký soud dnes za útok na kurdské město Halabdža odsoudil k patnácti letům také bývalého ministra obrany Sultána Hašíma Taje.

Bývalý ministr obrany a vnitra Alí Hasan Madžíd, který podle některých údajů v 70. letech působil jako vojenský přidělenec na iráckém velvyslanectví v Praze, si svou přezdívku vysloužil tím, že k zákrokům proti Kurdům nechával použít chemické zbraně. Chemický Alí proslul zejména svojí brutalitou - například při potlačování povstání v severoiráckém Kurdistánu měly vojenské síly podle jeho rozkazů „zničit všechny lidské bytosti i zvířata v těchto oblastech“.

Chemický Alí byl k trestu smrti odsouzen již třikrát. Za účast na genocidě Kurdů v likvidační operaci Anfál (Kořist) v letech 1987-1988, při které zahynulo přes 180 000 osob, mu byl hrdelní trest vyměřen v roce 2007. Za krvavé potlačení šíitského povstání v roce 1991 byl v lednu 2008 k trestu smrti oběšením odsouzen znovu a za potlačení protestů, jež následovaly po zavraždění významného šíitského duchovního ajatolláha Muhammada Sádika Sadra v roce 1999, byl v březnu 2009 ke stejnému trestu odsouzen potřetí.