Ukrajinské volby vyhrál Janukovyč, rozhodne však druhé kolo

Kyjev - Vítězem dnešního prvního kola prezidentských voleb na Ukrajině se stal pravděpodobně šéf proruské opoziční Strany regionů Viktor Janukovyč. Vyplývá to z odhadů provedených na základě průzkumů u východu z volebních místností. Podle nich ale Janukovyč nezískal nadpoloviční počet hlasů a o nejvyšší post ve státě bude muset příští měsíc bojovat ve druhém kole s dosavadní premiérkou Julijí Tymošenkovou.

Podle dvou různých průzkumů získal Janukovyč 31,5 až 35 procent hlasů, zatímco Tymošenkovou podpořilo 25,7 až 27,2 procenta voličů. V souladu s předpoklady u voličů zcela propadl dosavadní prezident a hrdina takzvané oranžové revoluce z roku 2004 Viktor Juščenko, kterému předvolební průzkumy dávaly pramalé šance obhájit úřad.

Moskva zatím výsledky voleb nijak nekomentovala. Nevyjádřila přímou podporu ani prorusky orientovanému Janukovyčovi, dává ale najevo, že zejména nechce v prezidentském křesle Juščenka. Během jeho působení v úřadu se totiž dostaly rusko-ukrajinské vztahy na bod mrazu, a to zejména během plynové krize nebo konfliktu v Gruzii. Prezidenti obou zemí spolu nemluví, a tak je jisté, že ať už volby vyhraje Tymošenková nebo Janukovyč, s Moskvou se určitě domluví lépe.

Video Reportáž Miroslava Karase a vstup Josefa Pazderky
video

Reportáž Miroslava Karase a vstup Josefa Pazderky

Ukrajince po revoluci zasáhla deziluze

Oranžová revoluce dostala v roce 2004 do čela Ukrajiny prozápadní politický tandem prezidenta Juščenka a premiérky Tymošenkové. Ti se později politicky rozešli a ve vyhrocené předvolební kampani spolu sváděli tvrdé souboje. Kandidáti se vzájemně častovali žalobami, obviňovali se z přípravy volebních podvodů a z diktátorských sklonů. Z toho profitoval hlavní poražený z roku 2004 – konzervativní proruský šéf Strany regionů Janukovyč. Ve volbách jej podporují především průmyslové oblasti v centru a na východě země.

Ukrajinci jsou z vývoje v posledních letech roztrpčeni. Mnozí z nich mají pocit, že o ně Západ ztratil zájem a spíš než na osudu ukrajinské demokracie záleží Evropě na plynulých dodávkách ruských surovin. O brzkém vstupu Ukrajiny do Evropské unie nebo do Severoatlantické aliance se už nahlas také nemluví, a proto nastává obrat k proruskému Janukovyčovi, který je proti vstupu do NATO. Nejhorším výsledkem voleb by ale bylo, kdyby opět rozhodovalo „třetí volební kolo“, jak v Kyjevě označují nepokoje, které by mohly nastat v případě volebních nesrovnalostí.