Chilané volí ve druhém kole prezidenta

Santiago de Chile - Chilané dnes volí ve druhém kole svého příštího prezidenta. Favoritem je vítěz prvního hlasování, umírněný pravicový politik Sebastián Piňera. Pokud by nastoupil do úřadu, mohl by ukončit dvacetiletou vládu levice. Velké změny se ale od něho nečekají. Jeho soupeřem je kandidát vládní koalice levého středu Eduardo Frei. Mezi oběma kandidáty je podle posledních průzkumů jen velmi těsný rozdíl v podpoře voličů. Šedesátiletého konzervativního milionáře Piňeru podporuje 50,9 procenta voličů, zatímco Freie 49,1 procenta. První dílčí výsledky lze očekávat v noci.

Ještě v druhé polovině prosince vedl Piňera před Freiem o pět procentních bodů, obrat však nastal poté, co neúspěšný nezávislý kandidát Marco Ominami, jenž skončil v prvním kole s 20 procenty hlasů, čtyři dny před volbami prohlásil, že v druhém kole podpoří Freie.

Vítěz dnešních voleb kola nahradí socialistickou prezidentku Michelle Bacheletovu, která je v úřadě od roku 2006 a nemůže se podle ústavy o funkci ucházet podruhé. 

Od Piňery, kterého časopis Forbes zařadil na 701. místo nejbohatších lidí na světě, se podle komentátorů ale nedá očekávat, že by se příliš odklonil od úsporné a umírněné politiky, kterou uplatňovala středolevá vláda poslední dvě desítky let.