Šéf OSN vyzval Haiťany k trpělivosti, ta ale obyvatelům dochází

Port-au-Prince - V karibském Haiti roste napětí. Lidé se perou o skromné dodávky vody a jídla, někde probíhá rabování. Humanitární pomoc se v zemi postižené zemětřesením daří distribuovat jen těžko. Vyhlášen byl stav nouze a taky státní smutek. Do země má dnes dorazit zvláštní vyslanec Spojených národů Bill Clinton. Česká vláda dnes rozhodla o 20milionové humanitární pomoci. O pomoci Haiti se bude dnes diskutovat i v Bruselu, kam svolala unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová mimořádnou schůzku ministrů EU.

Na Haiti dorazil dnes i generální tajemník OSN Pan Ki-Mun, vyzval obyvatele ke klidu a trpělivosti. Ta už ale Haiťanům pomalu dochází, lidé čekají už šestý den na pomoc, ta na mnoha místech ale stále nepřichází. „Jsem tady, abych vám řekl, že jsme s vámi, že nejste sami. Pomoc už přijíždí,“ ujišťoval šéf OSN. Dodal také, že dodávky pomoci jsou už mnohem efektivnější a koordinovanější.

Práci záchranných týmů, které mezi troskami stále nacházejí živé, komplikuje zničená infrastruktura a složitá bezpečnostní situace, která se s rostoucí nespokojeností obyvatelstva stále zhoršuje. Humanitární pomoc blokují poničené a zasypané cesty. Američtí vojáci dnes proto shazovali pomoc i z vrtulníků.

Video Haitská apokalypsa pokračuje šestým dnem
video

Haitská apokalypsa pokračuje šestým dnem

Humanitární pracovnice Margareth Egarová:

„Škody jsou obrovské. A obrovská bude muset být i pomoc. To je všechno, co k tomu řeknu. Je to zlé.“

Masové hroby se plní

Mezitím Haiťané, kteří katastrofu přežili, pohřbívají své mrtvé příbuzné. Podle údajů vlády už v masových hrobech skončilo na sedmdesát tisíc Haiťanů, celkové odhady počtu mrtvých ale mluví až o 200 tisících obětí.

Haitský prezident povolal na pomoc kromě vojáků OSN taky americké jednotky. Jejich nasazení označila venezuelská hlava státu Hugo Chávez za skrytou okupaci ostrova.

Na ostrov by měl dnes dorazit bývalý americký prezident Bill Clinton, jenž je zvláštním vyslancem OSN pro Haiti. Kvůli katastrofálnímu zemětřesení na dnešek svolala mimořádnou schůzku ministrů EU šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.