Taliban chtěl v Kábulu obsadit vládní budovy

Kábul - Dvacet až třicet talibanských sebevrahů zaútočilo souběžně na centrální Kábul. Podle afghánských bezpečnostních sil pronikli ozbrojenci do několika budov, včetně bank a obchodních center. Napadli i vládní úřady, kde měli dnes skládat slib někteří členové nové vlády prezidenta Hamída Karzáího. Útoky si vyžádaly nejméně 12 mrtvých a 71 zraněných. Ozbrojenci bojovali s vládními jednotkami čtyři hodiny.

Dnešní sérii útoků v Kábulu označují místní úřady za největší a nejtroufalejší, jaké afghánské hlavní město zažilo za poslední téměř rok.

Povstalci radikálního hnutí Taliban evidentně zaskočili afghánské bezpečnostní složky a velmi snadno pronikli do srdce hlavního města. Do koordinované akce vyslali dvě desítky bojovníků. Útok začal kolem jedenácté ráno. Cílem bylo obsadit vládní budovy.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Reportáž Martina Jonáše

U 18.1.

Taliban zaútočil na centrum Kábulu

Petr Zavadil o útocích v Kábulu

Mohammed Šáh, obchodník z nákupního střediska:

„Nejdřív se ozval výbuch u bran prezidentského paláce a pak tři lidé, kteří vypadali jako sebevražední útočníci, vešli do střediska a vyběhli do druhého a třetího podlaží. Ozvala se střelba, pak obchody zaplnil černý kouř a ochranka nás vyvedla ven. Druhé a třetí podlaží je částečně vypálené.“

Od ministerstva spravedlnosti a ministerstva dolů a od prezidentského paláce ozbrojence armáda odrazila. Vojáci zahnali radikály do nákupního centra. Tam pak 5 z nich postříleli. Před dalším nákupním centrem ale vybuchlo auto řízené sebevrahem.

Sebevražedný útočník se zde odpálil poté, co centrum obklíčili příslušníci bezpečnostních sil. „Obchodní středisko je obklíčené a my s ozbrojenci bojujeme. Části bezpečnostních sil se podařilo proniknout dovnitř,“ informoval během zásahu mluvčí ministerstva obrany Záhir Azimí. Na místě zahynulo několik policistů a příslušníků tajných služeb.

Sebevrah vybuchl při útoku na policejní stanoviště v samotném středu Kábulu, ve stejné době další ozbrojenci obsadili nákupní centrum v blízkosti luxusního hotelu Serena, afghánské centrální banky i prezidentského paláce. Kromě toho zaútočili hned na několik ministerstev. Exploze zasáhla i rušnou ulici s kinem. Atentátníkům se podařilo připravit o život mimo jiné jednoho člena afghánských výzvědných služeb, dva policisty a dvě civilní osoby včetně jednoho dítěte.

Nikdo nedokáže říct, jak komando Talibanu proniklo přes bezpečnostní bariéry. Podle některých zpráv použili sanitku a bojová auta, ukradená afghánské policii. K akci se hrdě přihlásil Taliban. Útoky měly být odpovědí prezidentu Karzáímu, který chtěl Talibanu na mezinárodní konferenci chystané do Londýna nabídnout ústupky výměnou za složení zbraní.

Útoky v Kábulu
Útoky v Kábulu
Více fotek
  • Útoky v Kábulu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1366/136595.jpg
  • Útoky v Kábulu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1366/136597.jpg