Tymošenková a Janukovyč se poperou o prezidentské křeslo

Kyjev - Viktor Janukovyč vede průběžné sčítání výsledků prvního kola prezidentských voleb na Ukrajině. Premiérka Julija Tymošenková po sečtení 91 procent hlasů ztrácela 10 procent. Oba dva kandidáti ale ostatní soupeře nechali daleko za sebou, a tak Tymošenková i Janukovyč postoupí do druhého kola. Současný prezident Viktor Juščenko u voličů propadl.

Po sečtení 91 procent hlasů podpořilo Janukovyče 35,34 procenta voličů, zatímco pro Tymošenkovou hlasovalo 24,97 procenta voličů. Druhé kolo se uskuteční 7. února.

Ukrajinští voliči rozčarovaní ekonomickou situací a politickými sváry dali jasně najevo, co si myslí o vládě oranžové revoluce. Svými hlasy vynesli do čela prvního kola prezidentského souboje Viktora Janukovyče, vůdce opoziční Strany regionů. Jeho někdejší prezidentské vítězství na přelomu 2004/2005 oranžová revoluce smazala.

Video Reportáž a vstup Miroslava Karase
video

Reportáž a vstup Miroslava Karase

Reportáž a vstup Miroslava Karase

U 18.1.

Volby na Ukrajině půjdou do druhého kola

Studio ČT24 o volbách na Ukrajině

Rozhovor s Irenou Chalupovou

Druhá Julija Tymošenková sice skončila hluboko za vedoucím kandidátem, ale daleko před polem ostatních z 18 uchazečů. Ve volebním štábu premiérky chtěli původně slavit větší úspěch, ale berou i solidní postup do druhého kola. „I přes velkou diskriminační kampaň kruhů oligarchů kolem Janukovyče lidé prokázali moudrost a to, že mi věří. Chci jim z celého srdce poděkovat,“ okomentovala průběžné volební výsledky Julija Tymošenková.

Janukovyč: To je konec oranžové revoluce

Na náměstí před budovou Ústřední volební komise se dnes shromáždilo víc než 5000 jeho stoupenců, aby tancem a zpěvem oslavili zdolání prvního cíle a jasný postup do druhého kola. Jejich hesla volala po „ochraně výsledků voleb“ a proti pokusům zpochybnit vítězství jejich kandidáta. Janukovyč své vítězství přivítal ohlášením „konce oranžové revoluce“. Jednoznačně odmítl, že by se Ukrajina mohla stát členem NATO, a oznámil, že ruštinu povýší na úřední jazyk.

Viktor Janukovyč:

„To je konec oranžové revoluce. Ve druhém kole Juščenko nebude, oficiálně ztratil důvěru lidí.“

Lidé kolem poraženého Juščenka nicméně podle zpravodaje ČT Miroslava Karase upozorňují, že by bylo předčasné Juščenka odepisovat, byť se od voleb na veřejnosti dosud neobjevil.

Volby byly podle regulí

Předseda ústřední volební komise Volodymyr Šapoval dnes oznámil, že ukrajinské volby byly právoplatné a regulérní. I podle pozorovatelů OBSE proběhlo první kolo prezidentských voleb na Ukrajině „v souladu s demokratickými normami“. V průběhu voleb prý byla dodržována lidská a občanská práva voličů, kteří měli skutečnou možnost volby mezi kandidáty s různým politickým programem. „Ukrajina dokázala, že umí uspořádat čisté volby, a to i s neúplným a nejasným volebním zákonodárstvím. Potvrdila touhu ukrajinského lidu po svobodné volbě jeho vůdců,“ praví se v prohlášení OBSE.

Tymošenková by mohla v druhém kole zabodovat

Ačkoli je odstup Tymošenkové větší než deset procent, podle analytiků ještě není mimo hru: „Janukovyč už svoji voličskou základnu vyčerpal. Byla sice početná a pevná a nikdy ho nezradila, ale nerozrostla se. A Janukovyč neudělal nic pro to, aby ji rozšířil. Silou Tymošenkové je komunikace a pořád má ještě šance na vítězství,“ míní politický analytik Viktor Neboženko.

Výsledek prvního kola potěší Moskvu. Janukovyč i Tymošenková slibují zlepšení vztahů s Ruskem, které byly posledních 5 let napjaté.