Somálští piráti vydělali na propuštění řeckého tankeru

Mogadišo – Somálští piráti dnes za několikamilionové výkupné propustili řecký tanker Maran Centaurus, který zajali loni v listopadu. Částka 5,5 až 7 milionů dolarů, kterou včera na zajatou loď shodila helikoptéra, je zatím nejvyšší, jakou piráti za propuštění zajaté lodi dostali. Tankeru s nákladem dvou milionů barelů ropy se piráti zmocnili 29. listopadu u Seychelských ostrovů. Na palubě bylo tehdy 28 lidí. Výkupné bylo v neděli shozeno na palubu lodi z letadla.

Propuštění lodi zpozdily spory mezi piráty. V neděli se strhla přestřelka mezi piráty na palubě tankeru a jejich rivaly na rychlých člunech o rozdělení výkupného, které měli dostat. Piráti na člunech hrozili, že loď zapálí, pokud nedostanou podíl z výkupného. Situaci pomohly vyřešit západní lodě hlídkující v těchto vodách, které začaly střílet na čluny a vyhnaly je z oblasti, kam mělo být shozeno výkupné. 

Na výkupném za unesená plavidla v Adenském zálivu a v Indickém oceánu získávají námořní lupiči miliony dolarů. V současnosti drží více než deset lodí a přes 200 námořníků. Útoky výrazně narušují provoz na jedné z nejdůležitějších námořních tras spojující Evropu s Asií.