Tragédie na Haiti: Po 5 dnech se dočkali vysvobození

Port-au-Prince - I v moři zoufalství se na Haiti najdou záblesky naděje. V neděli po 126 hodinách vyprostili záchranáři dva živé – 40letou ženu a 30letého muže. Oba dva měli obrovské štěstí, zavalily je trosky supermarketu, díky tomu měli jídlo na dosah. Celkem odtud záchranáři vyprostili čtyři živé lidi. Po pěti dnech se dočkal vysvobození taky dánský pracovník OSN.

Jens Christensen se podruhé narodil, přečkal zemětřesení na Haiti, pak vydržel pět dní pod troskami. Nakonec ho záchranáři živého vyprostili. Byl plně při vědomí a radil, kde pátrat dál. „Jsou tam ještě dva lidé,“ ukazoval na místo, kde mají záchranáři hledat.

Tyto záblesky naděje jsou ale zřejmě jedny z posledních. Většinu nejhůř zničených oblastí Port-au-Prince už 43 mezinárodních týmů s 1 700 pracovníky a 160 psy prohledalo.

Video Na Haiti se našli v troskách i po pěti dnech živí lidé
video

Na Haiti se našli v troskách i po pěti dnech živí lidé

Na Haiti se našli v troskách i po pěti dnech živí lidé

Zprávy 12 - 18. 1. 2009

Reportáž Michala Kubala z Haiti

Rozhovor s iberoamerikanistou Josefem Opatrným

Rozhovor s Michalem Kebortem a Helenou Bambasovou

Interview ČT24

Do soboty vyhrabali ze sutě přes 70 živých, v neděli přibyla hrstka dalších. Nuzný život ve zbídačelé zemi paradoxně zlepšil jejich vyhlídky na přežití. Lidé byli zvyklí jíst třeba jen jednou denně, a výpadek stravy v závalu tak jejich organismus tolik nezatížil.

Mezi statisíci přeživších se každým dnem stupňuje napětí kvůli pomalé a nedostatečně koordinované distribuci humanitární pomoci. Pomoc přichází do odlehlých oblastí zoufale pomalu a po kapkách. Humanitární organizace suplují neexistující infrastrukturu. A aby nezavládly úplné zákony džungle, krmí ty nejslabší odděleně. Ačkoliv je postižených na tři miliony, američtí vojáci v neděli rozdali jen 130 tisíc jídel a OSN 60 tisíc. Zatím je ale i to velký úspěch.

Americká armáda buduje v zemi provizorní základny, aby v ulicích nezavládla anarchie. Na letišti se střídá jedno letadlo s pomocí za druhým, neustále startují vrtulníky dopravující pomoc do odříznutých oblastí, stejně se ale zatím ke všem nedostává. Nejzákladnější věci nemají dokonce ani lidé v táborech několik desítek metrů od letiště. Do země přiletěl bývalý americký prezident Bill Clinton, který je pověřen koordinací humanitární pomoci.

Haitská vláda dnes vyhlásila v zemi nouzový stav až do konce ledna. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun požádal zoufalé Haiťany o trpělivost a vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby na Haiti poslala dalších 3500 členů mírových sil jako posilu její tamní stabilizační misi MINUSTAH. Zatím zde má OSN 9000 policistů a vojáků. Spojené státy vysílají na ostrov stále více vojáků s technikou k zajištění bezpečnosti a distribuce humanitární pomoci.

V Montrealu se 25. ledna uskuteční mezinárodní konference dárcovských zemí na pomoc Haiti, které minulý týden postihlo ničivé zemětřesení. Snahou OSN je vybrat 562 milionů dolarů.

Distribuce pomoci na Haiti
Distribuce pomoci na Haiti