Jens Christensen se podruhé narodil, přečkal zemětřesení na Haiti, pak vydržel pět dní pod troskami. Nakonec ho záchranáři živého vyprostili. Byl plně při vědomí a radil, kde pátrat dál. „Jsou tam ještě dva lidé,“ ukazoval na místo, kde mají záchranáři hledat.
Tyto záblesky naděje jsou ale zřejmě jedny z posledních. Většinu nejhůř zničených oblastí Port-au-Prince už 43 mezinárodních týmů s 1 700 pracovníky a 160 psy prohledalo.

Na Haiti se našli v troskách i po pěti dnech živí lidé
Na Haiti se našli v troskách i po pěti dnech živí lidé
Zprávy 12 - 18. 1. 2009
Reportáž Michala Kubala z Haiti
Rozhovor s iberoamerikanistou Josefem Opatrným
Rozhovor s Michalem Kebortem a Helenou Bambasovou
Interview ČT24
Do soboty vyhrabali ze sutě přes 70 živých, v neděli přibyla hrstka dalších. Nuzný život ve zbídačelé zemi paradoxně zlepšil jejich vyhlídky na přežití. Lidé byli zvyklí jíst třeba jen jednou denně, a výpadek stravy v závalu tak jejich organismus tolik nezatížil.
Mezi statisíci přeživších se každým dnem stupňuje napětí kvůli pomalé a nedostatečně koordinované distribuci humanitární pomoci. Pomoc přichází do odlehlých oblastí zoufale pomalu a po kapkách. Humanitární organizace suplují neexistující infrastrukturu. A aby nezavládly úplné zákony džungle, krmí ty nejslabší odděleně. Ačkoliv je postižených na tři miliony, američtí vojáci v neděli rozdali jen 130 tisíc jídel a OSN 60 tisíc. Zatím je ale i to velký úspěch.
Americká armáda buduje v zemi provizorní základny, aby v ulicích nezavládla anarchie. Na letišti se střídá jedno letadlo s pomocí za druhým, neustále startují vrtulníky dopravující pomoc do odříznutých oblastí, stejně se ale zatím ke všem nedostává. Nejzákladnější věci nemají dokonce ani lidé v táborech několik desítek metrů od letiště. Do země přiletěl bývalý americký prezident Bill Clinton, který je pověřen koordinací humanitární pomoci.
Haitská vláda dnes vyhlásila v zemi nouzový stav až do konce ledna. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun požádal zoufalé Haiťany o trpělivost a vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby na Haiti poslala dalších 3500 členů mírových sil jako posilu její tamní stabilizační misi MINUSTAH. Zatím zde má OSN 9000 policistů a vojáků. Spojené státy vysílají na ostrov stále více vojáků s technikou k zajištění bezpečnosti a distribuce humanitární pomoci.
V Montrealu se 25. ledna uskuteční mezinárodní konference dárcovských zemí na pomoc Haiti, které minulý týden postihlo ničivé zemětřesení. Snahou OSN je vybrat 562 milionů dolarů.
