Bulharsko vede muž, který se prý zapletl s místní mafií

Sofie - Kandidátka na bulharského eurokomisaře Rumjana Želevová, která minulý týden nepříliš přesvědčivě odpovídala na otázky europoslanců ohledně svého majetku, může posloužit jako učebnicový příklad bulharských politiků, kteří čelí podezřením, že zbohatli na spolupráci s místní mafií. A nejde o žádné malé ryby, pochybnosti vyvolává i osoba samotného bulharského premiéra – Bojka Borisova, který tak na své ministryni zahraničí Želevové zkouší, co všechno Brusel skousne.

Přestože Želevová emotivně odmítala, že by kdy udělala něco špatného, výsledek jejího vystoupení nicméně potvrdil Evropě fakt, že co Bulhar, to mafián. Želevová nemá potíže jen kvůli firmám, ale i kvůli manželovi Krasimirovi, který podle německého deníku Die Welt pral špinavé peníze černomořské mafii. Důkazy chybí, pravdou ale je, že manžel Želevové 13 let šéfoval bankám v přístavu Burgas. Nyní ale tvrdí, že od minulého roku je jen členem městské rady pro pitnou a odpadní vodu.

Reakce Rumjany Želevové na článek Die Welt:

0„Jestli je můj muž skutečně zapojen do šedé ekonomiky v Bulharsku, pak je jediným mafiánem, který jezdí do práce hromadnou dopravou.“

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Právě Rumjana Želevová patří v Bulharsku k politikům, kteří získali majetek v divokých 90. letech. A proto dnes podobně jako ostatní čelí nařčení, že k majetku přišla díky napojení na organizovaný zločin. Bulharský podnikatelsko-politický model tak v Bruselu narazil. Bulharsko se v Evropské unii bere podle ředitele Institutu pro evropskou politiku Europeum Davida Krále jako taková černá ovce. A z toho pak vyplývá, že bulharské slovo se nebere příliš vážně, tvrdí Král.  

Želevová je ale malou rybou - pozornost se stáčí k muži, který ji do Bruselu vyslal - premiéru Bojku Borisovovi. Ten podle reportéra ČT již v době, kdy byl primátorem Sofie a nikdo jej příliš neznal, působil dojmem, že jeho zájmy nekončí na předměstí bulharské metropole. Bojko již v roce 2006 věřil, že bude premiérem: „Až já budu premiérem, tak tady zatočím se všemi nepravostmi….“ 

Premiér Borisov patřil prý „do nejvyšších pater mafie“

Borisov je nyní premiérem půl roku a těší se obrovské popularitě - držitel sedmého danu v karate, vzešel ze skupiny tzv. bezkrkáčů. Těch bylo v Bulharsku na začátku 90. let asi sedm tisíc, trávili spoustu času v posilovně a neměli žádné zábrany. V období hospodářského i společenského úpadku využili šance a stali se vládci podsvětí. 

Bývalý hasič Borisov si založil v roce 1991 bezpečnostní agenturu. Byl osobním strážcem bývalého komunistického vládce země Todora Živkova. Získané kontakty mu pomohly chytit se u policie, kde bojoval proti mafiánům. Jeho kritici - většinou anonymně - ale tvrdí, že on sám patřil do nejvyšších pater mafie, a proto celé jeho tažení proti organizovanému zločinu mělo jediný cíl - zlikvidovat konkurenci. 

V divokých 90. letech rozkradli bulharští mafiáni velké podniky a prorostli do státní správy. Právě o tom psal novinář Boris Cankov. Najatí vrazi ho nedávno rozstříleli na ulici v Sofii. Borisov, který právě v tomto prostředí vyrostl, teď sbírá politické body na slibech veřejnosti, že s vrahy zatočí.