Přestože Želevová emotivně odmítala, že by kdy udělala něco špatného, výsledek jejího vystoupení nicméně potvrdil Evropě fakt, že co Bulhar, to mafián. Želevová nemá potíže jen kvůli firmám, ale i kvůli manželovi Krasimirovi, který podle německého deníku Die Welt pral špinavé peníze černomořské mafii. Důkazy chybí, pravdou ale je, že manžel Želevové 13 let šéfoval bankám v přístavu Burgas. Nyní ale tvrdí, že od minulého roku je jen členem městské rady pro pitnou a odpadní vodu.
Reakce Rumjany Želevové na článek Die Welt:
„Jestli je můj muž skutečně zapojen do šedé ekonomiky v Bulharsku, pak je jediným mafiánem, který jezdí do práce hromadnou dopravou.“

Reportáž Davida Miřejovského
Právě Rumjana Želevová patří v Bulharsku k politikům, kteří získali majetek v divokých 90. letech. A proto dnes podobně jako ostatní čelí nařčení, že k majetku přišla díky napojení na organizovaný zločin. Bulharský podnikatelsko-politický model tak v Bruselu narazil. Bulharsko se v Evropské unii bere podle ředitele Institutu pro evropskou politiku Europeum Davida Krále jako taková černá ovce. A z toho pak vyplývá, že bulharské slovo se nebere příliš vážně, tvrdí Král.
Želevová je ale malou rybou - pozornost se stáčí k muži, který ji do Bruselu vyslal - premiéru Bojku Borisovovi. Ten podle reportéra ČT již v době, kdy byl primátorem Sofie a nikdo jej příliš neznal, působil dojmem, že jeho zájmy nekončí na předměstí bulharské metropole. Bojko již v roce 2006 věřil, že bude premiérem: „Až já budu premiérem, tak tady zatočím se všemi nepravostmi….“
Premiér Borisov patřil prý „do nejvyšších pater mafie“
Borisov je nyní premiérem půl roku a těší se obrovské popularitě - držitel sedmého danu v karate, vzešel ze skupiny tzv. bezkrkáčů. Těch bylo v Bulharsku na začátku 90. let asi sedm tisíc, trávili spoustu času v posilovně a neměli žádné zábrany. V období hospodářského i společenského úpadku využili šance a stali se vládci podsvětí.
Bývalý hasič Borisov si založil v roce 1991 bezpečnostní agenturu. Byl osobním strážcem bývalého komunistického vládce země Todora Živkova. Získané kontakty mu pomohly chytit se u policie, kde bojoval proti mafiánům. Jeho kritici - většinou anonymně - ale tvrdí, že on sám patřil do nejvyšších pater mafie, a proto celé jeho tažení proti organizovanému zločinu mělo jediný cíl - zlikvidovat konkurenci.
V divokých 90. letech rozkradli bulharští mafiáni velké podniky a prorostli do státní správy. Právě o tom psal novinář Boris Cankov. Najatí vrazi ho nedávno rozstříleli na ulici v Sofii. Borisov, který právě v tomto prostředí vyrostl, teď sbírá politické body na slibech veřejnosti, že s vrahy zatočí.