EU přispěje na Haiti 400 miliony eur

Brusel – Kvůli následkům zemětřesení na Haiti jednala mimořádně Evropská unie. Podle dnešního rozhodnutí přispěje na pomoc Haiti 200 milionů eur, které by měly pomoci i při rekonstrukci země. Ta se už před ničivými otřesy potýkala s vážnými hospodářskými a sociálními problémy. Celkem Evropská unie přislíbila na bezprostřední humanitární pomoc a následnou rekonstrukci zemětřesením zničeného Haiti 429 milionů eur (11,1 miliardy korun) - včetně prostředků, které byly už dříve pro tuto karibskou zemi v unijním rozpočtu vyčleněny.

Členské země EU poskytnou na rychlou pomoc pro Haiti 92 milionů eur (2,4 miliardy korun). Dalších 30 milionů eur (776 milionů Kč) vyčlení na stejné účely Evropská komise.

Ta navíc v příštích měsících uvolní dalších 107 milionů eur (2,8 miliardy Kč) z již dříve vyčleněných peněz. Vedle toho z peněz tohoto výkonného orgánu bloku půjde dalších 200 milionů eur (5,2 miliardy korun) na rekonstrukci tohoto karibského ostrova v dlouhodobém horizontu. Jde ale o peníze, které byly pro Haiti vyčleněné už před ničivými otřesy z minulého týdne, i když v některých případech na jiné účely.

Video Vstup Evy Hrnčířové
video

Vstup Evy Hrnčířové

Vstup Evy Hrnčířové

U 18.1.

Telefonát Evy Hrnčířové z Bruselu

Telefonát Evy Hrnčířové z Bruselu


„Rada vítá pohotovou reakci Evropské unie a členských zemí, které rychle poskytly mimořádnou humanitární pomoc, a vyslání humanitárních pracovníků a expertů na civilní ochranu (Evropskou) komisí i členskými státy,“ píše se v návrhu závěrů. Kolik celkem členské země a EU na pomoc Haiti bezprostředně i v dlouhodobějším horizontu vyčlení, ale závěry neuvádějí. Částka by měla být doplněna až během jednání.

„Tato tragédie si od nás všech bude vyžadovat, abychom přišli s výrazným úsilím, abychom tuto zemi podpořili,“ prohlásila při příjezdu šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová, která dnešní mimořádné jednání svolala. Podle ní jsou potřeby „obrovské“. Ashtonová poletí ve středu do sídla OSN v New Yorku, přímo na Haiti vyrazí eurokomisař pro rozvojovou a humanitární pomoc Karel De Gucht.

Humanitární organizace vybraly v Čechách už 11 milionů

Pomoc na Haiti už nicméně mezitím z EU míří, a to včetně České republiky. Humanitární organizace v Česku už podle nedělních zpráv vybraly přes 11 milionů korun. Vláda dnes schválila celkovou pomoc pro zemětřesením postižené Haiti ve výši 20 milionů korun. K pěti milionům, které už minulý týden uvolnilo ministerstvo zahraničí, přibylo 10 milionů z vládní rezervy a pět milionů z rozpočtu ministerstva obrany.

Británie například navýšila pomoc na 20 milionů liber (590 milionů korun), Francie oznámila, že přispěje deset milionů eur (260 milionů korun).

Zemětřesení na Haiti
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24