Německý lobbista Schreiber před soudem

Augsburg (Německo) – Před soudem v bavorském Augsburgu dnes stanul kontroverzní 75letý německý lobbista z éry kancléře Helmuta Kohla Karlheinz Schreiber. Je obviněn z daňových úniků a podvodu, všechna obvinění ale dnes znovu popřel. Hrozí mu až 15 let vězení, proces by měl zabrat 25 jednacích dní. Schreiber byl v 90. letech také klíčovou postavou ve sponzorském skandálu německých křesťanských demokratů.

Podle obžaloby Schreiber v letech 1988 až 1993 neodvedl státu na daních přes 11 milionů eur (284,6 milionu korun) z provizí za prodej letadel a tanků. Založil firmy v Lichtenštejnsku a v Panamě, aby své příjmy skryl před finančními úřady. Ve Švýcarsku pak měl utajovaná konta. Podle žalobců jednou zprostředkovával obchody s letadly Airbus a s vrtulníky, jindy pomáhal při prodeji 36 tanků do Saúdské Arábie. V letech 1988 až 1993 za to dostal provize kolem 64 milionů západoněmeckých marek (asi 846,5 milionu korun). Na daních ale prý neodvedl v eurech asi 12,3 milionu (asi 318 milionů korun). Žaloba se týká daňového úniku 11 milionů, protože na část sumy se vztahuje promlčení.

Podle soudců je promlčený i případ korupce. Státní zástupce s tím ale nesouhlasí a chystá se proti tomu bránit. Schreiber podle něj uplatil někdejšího státního zbrojního tajemníka a tehdejšího politika CSU Ludwiga-Holgera Pfahlse.

Schreiber unikal německé justici léta. V říjnu 1995 po domovní prohlídce v jeho domě v hornobavorském Kauferingu uprchl do Švýcarska, kde „vyčistil“ své účty. Odtud pak pokračoval do Kanady. Loni v srpnu ho ale kanadské úřady vydaly do Německa a od té doby je ve vyšetřovací vazbě.

Schreiber v roce 1991 mimo jiné také předal milion marek pokladníkovi CDU. Skandál se prohloubil v roce 1999, kdy bývalý kancléř Helmut Kohl přiznal, že osobně přijímal peněžité dary od anonymních dárců. Jeho vyšetřování se ale zastavilo. Schreiber figuruje i v kanadské aféře kolem provizí, které měl dostat tamní premiér z let 1983 až 1993 Brian Mulroney. Od obchodníka prý přijal 225.000 kanadských dolarů (přes 3,9 milionu korun) za podporu projektu továrny na lehké obrněnce německé zbrojovky Thyssen.