Podle lékařů hrozí na Haiti medicínská katastrofa

Port-au-Prince – Zemětřesení, které před týdnem zasáhlo devítimilionové Haiti a nahradilo města a vesnice hromadnými hroby, vystřídala nová utrpení. Třetina národa nemá kde bydlet, takřka nemá co jíst a pít. Množí se případy rabování. Pomoc se sice stále úplně nedaří dostávat k těm, kteří ji nejvíc potřebují, snahy o nápravu ale sílí. USA už zahájily shazování humanitární pomoci přímo z letadel. Hlavní hrozbou pro Haiti je teď podle expertů šíření nemocí. Lékaři varují před jednou z největších medicínských katastrof v historii. Haitský prezident mezitím v Dominikánské republice oslovil možné investory a USA uvolní pravidla pro poskytování lékařské péče sirotkům z Haiti na americkém území.

Obnova hlavního haitského města by podle expertů mohla trvat až deset let. Do masových hrobů už bylo pochováno na 70 tisíc těl, odhady ale mluví až o dvou stech tisících mrtvých. V troskách se dosud našlo přes 90 živých lidí, naděje na nalezení dalších zasypaných naživu je již malá. Na pomoc do hlavního města Port-au-Prince míří také Češi - konkrétně dva tříčlenné týmy zdravotníků.

Hrozí jedna z největších medicínských katastrof v historii

Video Telefonát Michala Kubala
video

Telefonát Michala Kubala

Telefonát Michala Kubala

15:00 19.1.

USA shazují pomoc na Haiti z letadel

No Comment: Situace na Haiti

Rozhovor s Hanou Roháčovou

Před týdnem zasáhlo zemětřesení Haiti

Vstup Michala Kubala

Haiti sužují i v normálních podmínkách nemoci jako AIDS, malárie nebo tuberkulóza. Po zemětřesení, které zabilo až 200 tisíc lidí a zanechalo přes 1,5 milionu osob bez střechy nad hlavou, zdravotní hrozby narostly do gigantických rozměrů. Největší hrozbou jsou rány a různé druhy zranění. Do nemocnic i improvizovaných míst, kde se poskytuje ošetření, stále proudí desítky zraněných, podmínky pro provádění operací jsou nouzové.

Kromě tržných ran a zlomených končetin nyní haitskou populaci ohrožují i další nemoci včetně meningitidy, spalniček a silných průjmových onemocnění. Lékaři stojí před nelehkou volbou - jestli ošetřit co nejvíc lidí, nebo se zaměřit na nejkomplikovanější případy.

V zemi před zemětřesením podle OSN žilo asi 380 tisíc sirotků, Spojené státy proto dočasně zjednoduší jejich vstup do USA. Humanitární opatření se bude týkat dětí, které byly haitskou vládou určeny k adopci americkým adoptivním rodičům nebo kterým byli již adoptivní rodiče v USA nalezeni. Uvažovat o adopci dětí osiřelých v důsledku zemětřesení je podle amerických úřadů vzhledem k chaotické situaci na Haiti zatím předčasné.

Haitský prezident René Préval:

„Rekostrukce Haiti nezačne zvenčí, ale zevnitř. Potřebujeme obnovit demokratické instituce, které jsou podmínkou politické stability.“

OSN zajistí bezpečnost, vojáci distribuci pomoci

Rada bezpečnosti včera řešila, jak co nejvíc urychlit zásobování Haiti. Do země navrhuje poslat další tři a půl tisíce svých vojáků a policistů. Stabilizační sbory OSN a klíčové země poskytující vojáky se rovněž bilaterálně dohodly na jasném rozdělení odpovědnosti za bezpečnost a humanitární pomoc.

Spojené státy shazují pomoc z letadel

Americká armáda již poprvé sáhla po něčem, co ještě v pátek vylučovala jako příliš nebezpečné. Vojáci začali shazovat nezbytnou pomoc přímo z letadla. Jedna z prvních zásilek jídla a vody pro 14 tisíc Haiťanů dopadla z letounu, který startoval ze severní Karolíny.

Na prostranství kolem zdevastovaného prezidentského paláce v Port-au-Prince dnes také přistálo několik vrtulníků americké armády, které na místo dopravily desítky vojáků. Ti mají za úkol posílit zhruba 7500 svých kolegů při likvidaci škod.

Shazování pomoci ze vzduchu na Haiti je nebezpečné, ale kvůli nouzi není vyhnutí. Američané uvažují o rozšíření leteckého mostu na víc oblastí. V oblastech, kam pomoc nepronikla, doutná napětí. Vládne hlad, množí se ozbrojené gangy odhodlané sebrat cokoliv, co se hodí k přežití. Mezi nimi je několik tisíc nebezpečných vězňů, které zemětřesení osvobodilo.

0

Kdo má nějaké konexe mimo zasaženou oblast, prchá z hlavního města. Ceny benzínu ale stouply na dvojnásobek a s nimi i ceny jízdenek. Přesto bývá u autobusů tlačenice.

Obnova země bude stát až 20 miliard

Přestože se zoufalství boje o přežití stupňuje a na řadě míst dochází k drancování, většina lidí z postižené oblasti trpělivě přežívá venku a pomáhá si. „Sousedé nám dali oblečení, ale nemáme vodu a máme jen málo jídla,“ uvedla obyvatelka hlavního města Mary Hrtanová.

„Rekostrukce Haiti nezačne zvenčí, ale zevnitř. Potřebujeme obnovit demokratické instituce, které jsou podmínkou politické stability,“ oslovil možné investory v sousední Dominikánské republice haitský prezident René Preval. Odhady nákladů na obnovu Haiti se pohybují v rozmezí 10 – 20 miliard dolarů. Částka je zdánlivě vysoká, avšak je to jen zlomek toho, co byly vlády západních zemí ochotné vloni vydat na vykoupení krachujících bank.

Shazování humanitární pomoci
Shazování humanitární pomoci
Více fotek
  • Shazování humanitární pomoci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1369/136879.jpg
  • Haiti po zemětřesení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1364/136339.jpg
  • Humanitární pomoc na Haiti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1369/136816.jpg
  • Zemětřesení na Haiti zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1359/135805.jpg
  • Shazování humanitární pomoci na Haiti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1369/136880.jpg
  • Na Haiti míří humanitární pomoc autor: Candice Villarreal, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1367/136676.jpg