Američané dnes budou volit nástupce Kennedyho do Senátu

Boston - V americkém státě Massachusetts se dnes konají doplňovací volby do Senátu, v nichž se rozhodne o nástupci zesnulého senátora Edwarda Kennedyho. Těsný zápas mezi demokratkou Marthou Coakleyovou a republikánem Scottem Brownem znepokojuje vládnoucí Demokratickou stranu. Brownova výhra by ovlivnila závěrečnou fázi schvalování zdravotnické reformy i další legislativní záměry prezidenta Baracka Obamy.

Šéf Bílého domu oproti původním plánům Coakleyovou do Massachusetts přijel v neděli osobně podpořit. Tamní tradičně liberální voliče varoval, že Brownovo vítězství by ohrozilo realizaci jeho programu. „Pochopte, co je tady v Massachusetts v sázce. Jde o to, jestli půjdeme dopředu, nebo dozadu. Pokud jste byli v minulých volbách zapálení, potřebuji, abyste v těchto byli ještě zapálenější,“ uvedl Obama.

Ani Brownovo vítězství by ale Obamovu reformu nemuselo zastavit. Mohlo by se o ní totiž hlasovat, ještě než nově zvolený kandidát nastoupí do funkce, nebo by Sněmovna reprezentantů mohla přijmout senátní verzi zákona, který by o ní už nehlasoval.

Video Nástupce za Kennedyho
video

Nástupce za Kennedyho

Demokraté mají zatím v Senátu většinu

Demokraté mají nyní v Senátu většinu hlasů (60), což je minimální počet pro to, aby při schvalování zákonů zabránili obstrukcím opozičních republikánů. V případě vítězství republikánského kandidáta v tradiční demokratické baště, kde byl Kennedy za tuto stranu senátorem téměř 47 let, by republikáni mohli demokratům v Senátu blokovat jejich návrhy zákonů a také značně zúžit manévrovací prostor pro schválení jejich klíčové reformy. 

Vítězství Coakleyové ve volbách v liberálním státě demokraté dlouho považovali za jasnou věc. Jejich kandidátka ale nedokázala ve straně ani mezi lidmi vzbudit dostatečné nadšení, a v průzkumech tak začal stoupat podceňovaný Brown. Podle posledního šetření vedl poměrem 50 ku 46. Úterní volby ve státě Massachusetts tak slibují napínavou podívanou s celonárodními důsledky.

Pohřeb Edwarda Kennedyho
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24