Klimatologové vydávali dohady o tání v Himálaji za vědecká fakta

Praha - Varování o tání ledovců prý vědci přehání a nejsou navíc podložená vědeckými fakty. Chyba je v klíčové zprávě o klimatu, kterou zpracoval Mezinárodní klimatologický panel. Vycházel z ní celosvětový summit v Kodani. Ve zprávě se píše, že do roku 2035 roztají ledovce v Himálaji, následovat budou obrovské záplavy v deltě Mekongu a po nich katastrofické sucho. Píše to Mladá fronta DNES.

Klimatologové přiznali, že vycházeli z několik let starého článku z časopisu New Scientist. Ten se opíral o telefonát s indickým vědcem, který nyní o svých slovech mluví jako o spekulaci. „Neexistují žádná data, která by potvrzovala, že ledovce mohou zmizet do dvaceti let,“ upozornil ředitel centra Himálajské glaciologie R. K. Ganjoo v deníku The Australian.

Redukci původního tvrzení připouští i šéf mezivládního panelu Rádžendra Pačaurí. „Není pochyb, že ledovce tají rychleji, ale je otazník nad termínem 2035,“ přiznal. Před časem přitom Pačaurí označil pochyby indické vlády, že je to s táním ledovců tak vážné, za „laickou vědu“ a trval na tom, že právě indické ledovce tají mnohem rychleji než jinde.

Britská meteoroložka Vicky Popelová, která vede kancelář věnující se klimatickým změnám, už loni kritizovala přístup, kdy se upřednostní katastrofické prognózy, místo aby se odborníci snažili upoutat pozornost ke skutečným nevratným změnám a přiměli lidi k větší zodpovědnosti.

Je to už druhá vážná aféra, která otřásá věrohodností předních odborníků na světové klima. Před summitem v Kodani unikly e-maily, ve kterých klimatologové psali o tricích s daty, domlouvali se na úpravě údajů o oteplování, aby vypadaly dramatičtěji.