Bulharsko stáhlo kontroverzní Želevovou

Brusel - Bulharsko stáhlo kandidaturu kontroverzní Rumjany Želevové na komisařku Evropské unie, jejíž „grilování“ v Evropském parlamentu vyvolalo nejvíce negativních reakcí. Kvůli ní bylo ohroženo i schválení celé Evropské komise. V ní měla mít bulharská ministryně zahraničí Želevová na starosti humanitární pomoc. Europoslanci jí ale vytýkali příliš obecné odpovědi i nekompetentnost. Navíc se vznášely otazníky nad jejími finančními záležitostmi i nad jejím manželem, který býval obviňován z napojení na organizovaný zločin.

Bulharsko nově nominovalo dosavadní viceprezidentku Světové banky Kristalinu Georgijevovou, slyšení s ní má být 3. února. Evropský parlament bude hlasovat o nové Evropské komisi 9. února, původně bylo hlasování plánováno na 26. ledna. Evropská komise tak nezačne fungovat od února, jak se dosud počítalo.

Demisi Želevové na funkci šéfky diplomacie premiér nepřijal

Video Reportáž Barbory Šámalové
video

Reportáž Barbory Šámalové

Reportáž Barbory Šámalové

Rozhovor s Kateřinou Šafaříkovou

Rozhovor s Tomášem Weissem

Rozhovor s Alexandrem Vondrou

Želevová rezignovala i na funkci ministryně zahraničí Bulharska, premiér Bojko Borisov ale její demisi nepřijal. „Nevidím důvod, proč bych to dělal,“ vysvětlil reportérům. Se stažením její nominace na eurokomisařku ale souhlasil.

Otázkou zůstává, zda se odstoupení Želevové, která měla podporu jen lidovecké frakce, jež je v europarlamentu největší, nepromítne i do dalších jednání o nové Evropské komisi. Lidovci by si nyní mohli jako odvetu vybrat některého ze socialistických kandidátů a donutit jej k odstoupení. Tím by mohl být slovenský kandidát na eurokomisaře Maroš Šefčovič, který čelil obviněním některých lidoveckých poslanců z rasistických výroků.

Europoslancům se dnes představí poslední kandidáti

Výborům Evropského parlamentu se dnes představují poslední kandidáti na budoucí členy komise. Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek ale očekává, že někteří eurokomisaři si budou muset své slyšení zopakovat. Neupřesnil, koho by se to mohlo týkat. Rozhodnutí o tom bude přijato na základě stanovisek od jednotlivých výborů, před nimiž adepti zodpovídali dotazy od europoslanců. Podle předběžných zpráv by mělo jít o Litevce Algirdase Šemetu, Nizozemku Neelie Kroesovou a Fina Olliho Rehna.

Evropský parlament bude také volit unijního ombudsmana. Ten nahradí Řeka Nikiforose Diamandourose, který hájí veřejná práva od roku 2003.