Austrálie vrací Aborigincům půdu. Je ale radioaktivní

Melbourne - Austrálie udělala další krok k nápravě vztahů s původními obyvateli. Aborigincům stát vrátil území, která jim před 60 lety sebral. Vstřícné gesto ale má háček, kvůli radioaktivnímu zamoření se na nich nedá žít. V dané lokalitě totiž Britové dříve testovali jaderné zbraně. Poslední se uskutečnil v roce 1963, stejně je oblast zamořena radioaktivním plutoniem.

Austrálie odstraňuje staré křivdy, nadšený potlesk poškozených ale chybí. Původní obyvatelé sice dostali zpátky území, ze kterého je stát v 50. letech vyhnal. Jenže část vrácené země je pořád silně znečištěná od britských zkoušek jaderných zbraní.

„My jsme v té době neměli vůbec žádná práva. Britové se zachovali špatně. Zneužili naši zem,“ říká jeden z původních obyvatel.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Britové provedli v australské buši 9 velkých a stovky menších jaderných testů, poslední z nich v roce 1963. Radioaktivní plutonium přitom zamořilo většinu půdy na území o rozloze 3 100 kilometrů čtverečních i díky nezdařeným pokusům Maralingu vyčistit.

Desetina Maralingy je zcela zamořená

„Britové se zachovali jako ekologičtí vandalové. Nejdřív tu zkoušeli bomby z plutonia a pak při nápravě škod rozvezli kontaminovaný písek po celé Maralinze,“ říká právní zástupce Aboriginců Andrew Collett.Pošramocenou reputaci si Britové částečně napravili až v 90. letech, kdy na likvidaci škod věnovali v přepočtu skoro miliardu korun. I po skončení asanačních prací ale zůstává desetina Maralingy kvůli zamoření zcela neobyvatelná.

Vrácení půdy je další ze snah australské vlády narovnat vztahy s Aboriginci. To zahájil před dvěma lety premiér Rudd, když se oficiálně omluvil původním obyvatelům za desetiletí rasismu a diskriminace.

Kouřový obřad australských Aboriginců
Kouřový obřad australských Aboriginců
Více fotek
  • Kouřový obřad australských Aboriginců autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1167/116617.jpg
  • Australští domorodci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/266/26559.jpg
  • Původní obyvatel Austrálie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/64/6378.jpg