Britský generální prokurátor pochyboval o legálnosti irácké války

Londýn – Bývalý britský hlavní prokurátor Peter Goldsmith měl rok před válkou v Iráku pochyby o její legálnosti. Těsně před invazí ale změnil názor a operaci podpořil. Zjistil to výbor, který prověřuje vyslání americké armády do války v Iráku. Před komisí dnes vypovídal tehdejší ministr obrany Geoff Hoon, který uvedl, že Británie chtěla do poslední chvíle řešit situaci diplomaticky.

Podle Hoona je chybný názor, že Británie byla připravená jít do války v Iráku za všech okolností. Vyjádřil pochyby, že by Blair dal Bushovi „bezpodmínečnou“ podporu Británie pro vojenskou invazi.   

Hoon dnes řekl, že pokud by dal Blair Bushovi bezpodmínečné ujištění o britském podílu na válce, určitě by to s ním jako s ministrem obrany konzultoval. „Myslím, že až do hlasování v Dolní sněmovně byla naše podpora použití síly vždy podmíněná,“ prohlásil Hoon v souvislosti s hlasováním 18. března 2003, kdy sněmovna invazi několik dní před jejím zahájením podpořila.  

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Goldsmith změnil názor

Hoon je prvním ministrem tehdejší vlády, který v rámci nynějšího vyšetřování vypovídal. Po něm bude následovat ve čtvrtek bývalý ministr zahraničí Jack Straw a příští týden tehdejší premiér Tony Blair. 

Dnes vyšetřovací výbor zveřejnil dopis generálního prokurátora Goldsmithe Hoonovi z 28. března 2002, v němž Goldsmith pochybuje o legalitě invaze na základě sebeobrany. Nakonec v březnu 2003 ale došel k názoru, že invaze legální je. „Řekl to kategoricky,“ uvedl dnes Hoon s tím, že kabinet o Goldsmithově dobrozdání nedebatoval. 

Irácká válka vyvolala v Británii masové demonstrace a oslabila vládní labouristy. Blair a tehdejší americký prezident George Bush zdůvodňovali invazi hrozbou iráckých zbraní hromadného ničení, které se ale nenašly.