SMS z trosek vzbudila naděje, záchranáři pátrají po živých

Port-au-Prince - Rada bezpečnosti OSN schválila vyslání dalších 3,5 tisíc vojáků do zemětřesením zničeného Haiti. Americká armáda začala mezitím do nejpostiženějších oblastí shazovat balíky s jídlem a vodou. I sedmý den po katastrofě pokračují záchranné práce. Ze supermarketu, odkud včera vyprostili živé lidi, přišla na mobil prosba o pomoc. Je tedy stále naděje, že uvnitř jsou živí lidé. Záchranáři usilovně pracují na jejich vyproštění.

Desítky lidí stále čekají před troskami největšího supermarketu v Port-au-Prince. Jedna žena tu dokonce sedí už sedmý den. V rukou má fotografii své 26leté dcery, kterou sutiny před týdnem pohřbily uvnitř. „Cítím, že stále ještě žije. Věřím, že ji odtamtud vyvedou a já ji obejmu,“ doufá matka pohřešované. 

Naděje totiž umírá poslední, večer odsud navíc vyprostili dva živé, ještě ráno ze sutin přišla SMS zpráva s úpěnlivou prosbou o pomoc. Uvnitř proto pracují týmy záchranářů, zasahují tu Turci vedle Američanů. Nasazují vlastní životy kvůli možná marné naději na záchranu jiných.  

Video Bezpečnostní situace na Haiti se začíná uklidňovat
video

Bezpečnostní situace na Haiti se začíná uklidňovat

Bezpečnostní situace na Haiti se začíná uklidňovat

nocni udalosti: 19.01.2010

Reportáž Michala Kubala

Rozhovor s Michaelem Romancovem


„Zatím jsme nenarazili na známky života. Ale poslali nás sem, že je šance tu někoho zachránit. A nevzdáme to, dokud to jen trochu půjde,“ říká americký záchranář Frank Mayers. 

Ze skladu v přízemí se snaží dostat přes úzký otvor do prvního patra. Kam je trosky nepustí, nasadí speciální kamery. Sutiny prostor úplně nezasypaly, je šance, že někde ještě někdo zůstal a voda a potraviny mu pomohly přežít. 

Situace na Haiti je i týden po ničivém zemětřesení zoufalá. Třetina národa nemá kde bydlet, takřka nemá co jíst a pít. Množí se případy rabování. Pomoc se sice stále úplně nedaří dostávat k těm, kteří ji nejvíc potřebují, snahy o nápravu ale sílí. USA už zahájily shazování humanitární pomoci přímo z letadel.

Zpravodaj ČT Michal Kubal:

„Na Haiti stále platí, že jakákoliv pomoc je vítána. Čím dřív přijde, tím lépe.“


Hlavní hrozbou pro Haiti je teď podle expertů šíření nemocí. Lékaři varují před jednou z největších medicínských katastrof v historii. V zemi chybí zdravotnický materiál. Haitský prezident mezitím v Dominikánské republice oslovil možné investory a USA uvolní pravidla pro poskytování lékařské péče sirotkům z Haiti na americkém území.

Jsou Američané okupanti?

Málokdy bývá hlasování Rady bezpečnosti OSN o vyslání modrých přileb do krizové zóny tak hladké jako v případě Haiti. Tamní kontingent stabilizační mise OSN pod názvem MINUSTAH bude na základě jednomyslného rozhodnutí navýšen o 3,5 tisíce vojáků a policistů. Mandát těchto posil bude jen půlroční a jejich úkolem bude především udržovat pořádek a poskytovat ochranu humanitárním konvojům. 

V ulicích Port-au-Prince už jsou také v mnohem větších počtech vidět američtí vojáci. Nyní je v celém Haiti dva tisíce vojáků, rozdělují potravinovou pomoc, zajišťují provoz nemocnic a ošetřoven a dohlížejí na to, aby chaotická a napjatá situace nepřerůstala v násilnosti.  

Daniel Allyn, zástupce vrchního amerického velitele na Haiti

„Během následujících týdnů by naše síla měla čítat asi 10 tisíc lidí, přičemž polovina z nich bude přímo zapojena do distribuce humanitární pomoci.“

Nejpozději do čtvrtka plánují Američané zprovoznit na území Haiti další dvě přistávací plochy, aby odlehčili přetíženému letišti v hlavním městě Port-au-Prince. Kritické hlasy, podle kterých americká intervence připomíná více okupaci než pomoc v nouzi, Washington tlumí ujištěním, že vojáci nezůstanou na místě o nic déle, než bude nezbytně nutné.