Obama za rok splnil jen pětinu slibů

Washington - Přesně rok stojí v čele Spojených států první prezident tmavé pleti. Barack Obama dousd splnil asi pětinu slibů z předvolební kampaně, mnoho jich stále čeká na dokončení. U některých je už teď jasné, že dle původních plánů nedopadnou. Příkladem nezdařených vizí je věznice na Guantánamu. Obama slíbil, že ji zavře do konce tohoto týdne, na Kubě ale stále zůstává přes dvě stě vězňů. Navíc doplňovací volby do amerického Senátu ve státě Massachusetts vyhrál republikánský kandidát Scott Brown. Demokraté tak ztratili svou většinu a již nemohou bránit republikánským obstrukcím v této komoře Kongresu. Výsledek značně komplikuje další záměry prezidenta Baracka Obamy, ovlivní například schvalování jeho klíčové reformy zdravotnictví.

 

V doplňovacích volbách do Senátu Brown porazil demokratku Marthu Coakleyovou, která před ním ještě v prosinci v průzkumech vedla o 20 procent. Jejich ostře sledovaný souboj o to, kdo bude nástupcem zesnulého senátora Edwarda Kennedyho, jenž v Senátu zastupoval Massachusetts téměř 47 let, ale byl stále těsnější. Demokraté již z výsledku začali obviňovat špatnou kampaň Coakleyové, podle analytiků i výzkumů nálad voličů ve volbách hrála roli nespokojenost obyvatel státu Massachusetts se zdravotní reformou i Obamovou ekonomickou politikou.

Zdravotnická reforma je v ohrožení

Video Demokraté prohráli doplňovací volby do Senátu
video

Demokraté prohráli doplňovací volby do Senátu

Demokraté prohráli doplňovací volby do Senátu

stu6:7:00, 20.1.2010

Reportáž Martina Jonáše

Rok Obamy ve Studiu 6

Obama rok ve funkci

Studio ČT24 - Obama rok u moci

Interview ČT24

Demokraté dosud měli ve stočlenném Senátu většinu 60 hlasů, což byl minimální počet pro to, aby při schvalování zákonů zabránili obstrukcím opozičních republikánů. Republikáni tak nyní mohou demokratům v Senátu blokovat jejich návrhy zákonů a také značně zúžit manévrovací prostor pro schválení jejich klíčové reformy. „Je potřeba dát dohromady nejlepší návrhy obou táborů a začít jednat. Teď musíme zdravotní péči zprovoznit,“ řekl Obama.

Největší změna v americkém zdravotnictví za několik desítek let, jež by zpřístupnila zdravotní péči desítkám milionů nepojištěných Američanů, ale ještě není ztracena. Barack Obama má dvě možnosti, jak reformu prosadit. Demokraté ji mohou schválit během zhruba dvou týdnů, které zabere nástup nově zvoleného kandidáta do funkce, to je ale nepravděpodobné. Spíše je možné, že by Sněmovna reprezentantů přijala senátní verzi zákona a Senát by o ní již hlasovat nemusel.

Obama rok ve funkci: úspěchy i prohry

Podpora Obamy

Přesně před rokem, když Obama nastupoval do úřadu, měl podporu 69 procent Američanů. Teď vstupuje americký prezident do druhého roku své vlády s podporou, která spadla pod 50 procent.

Obama splnil zhruba pětinu slibů z předvolební kampaně, mezi něž patří stanovení přesného data odchodu amerických vojáků z Iráku nebo zákaz mučení při výsleších lidí podezřelých z terorismu. Osobním Obamovým úspěchem byl taky zisk Nobelovy ceny za mír. Výbor ocenil hlavně jeho snahu o jaderné odzbrojení, o němž začal mluvit už při své dubnové návštěvě Prahy. Tehdy také sliboval pokračování v projektu protiraketové obrany ve střední Evropě. „Jsem tady, abych řekl, že Spojené státy se nikdy neobrátí zády k lidu této země,“ řekl Obama. O pět měsíců později ale přišel obrat – projekt radaru v Brdech skončil.

Obama k radaru:

„Spojené státy zaujmou nový přístup k protiraketové obraně s využitím systému, který bude lépe čelit hrozbám z Íránu.“


Podle původních plánů se Obamovi nedaří například stahovat vojáky z Afghánistánu. Během prvních letošních měsíců tam pošle dalších třicet tisíc mužů a začátek jejich odchodu posunul na léto 2011.