Je ti 18, postav se na vlastní nohy, prosazuje italský ministr

Řím - Italský ministr veřejné správy Renato Brunetta chce prosadit zákon, který by nařizoval mladým Italům, v kolika mají opustit rodný dům. Zareagoval tak na případ, kdy soud nařídil otci, aby platil výživné 32leté dceři. Mladí Italové jsou evropskou raritou, jejich průměrný věk, kdy opouštějí domov svých rodičů, je zdaleka nejvyšší v Evropě.

Brunetta by si představoval, že by nový zákon nařizoval, aby mladí Italové odešli od rodičů, jakmile jim bude osmnáct. On sám přitom přiznal, že se od rodičů poprvé odstěhoval ve svých třiceti letech. Je tak v tomto ohledu typickým Italem. 

Brunettu k návrhu nového zákona inspiroval kuriózní případ, kdy soud nařídil Giancarlovi Casagrandovi z Bergama, aby platil výživné 32leté dceři. Ta přitom už před osmi lety dokončila vysokoškolská studia a ani s otcem nebydlí. 

Video Telefonát Josefa Kašpara
video

Telefonát Josefa Kašpara

Italové jsou „mamánci“

Většina mladých Italů zůstává u rodičů bydlet velmi dlouho. Mnozí opouštějí rodné hnízdo třeba až v 35 letech. Poslední průzkum ukázal, že sedm z deseti Italů ve věku 18 až 39 let stále žije s rodiči. Ekonomická krize a nedostatek pracovních míst v dnešní době brání mladým Italům se osamostatnit a najít si vlastní bydlení. Mnoho z nich se proto raději drží máminy sukně, dokud to jen jde. 

Brunetta je známý svými radikálními návrhy, nedávno například vyhlásil válku státním zaměstnancům, kteří místo aby pracovali, chodí na dlouhé obědové pauzy.