Ombudsmanem EU bude nadále Řek Diamanduros

Štrasburk/Brusel – Staronovým ombudsmanem Evropské unie bude Řek Nikifor Diamanduros. V dnešním hlasování evropského parlamentu tak obhájil svůj post, ve kterém je již od roku 2003. K ombudsmanovi EU může vznášet své stížnosti kterýkoli občan unie a také jakékoli firmy, jež mají sídlo na území evropského společenství. Stěžovat si je ovšem možné jen na špatnou práci unijních institucí, což je také důvod, proč se ombudsman zabývá zhruba jen jednou třetinou stížností, které jsou mu adresovány. Zbytek stížností je totiž mimo jeho pravomoci. V roce 2008 ombudsman přijal zhruba 3400 stížností, právě 70 procent však nespadala do jeho kompetence.

Evropští konzervativci a reformisté, což je jedna z parlamentních frakcí, jejíž členem je česká ODS, již loni v listopadu upozorňovala na to, že úřad pod vedením Diamandurose vynakládá obrovské finanční prostředky daňových poplatníků neefektivně. Zatímco například český ombudsman řeší jeden případ v průměru za 505 eur (zhruba 13.000 korun), případ u ombudsmana EU stojí zhruba 20krát víc, tedy více než 10.000 eur (zhruba 260.000 korun).

„Jedním z mála domácích případů, kterými se evropský ombudsman zabývá, je územní plán pro oblast Břeclavska v souvislosti s rychlostní komunikací R52. To považuji za naprosto nadbytečné, neboť lokální problémy je třeba v prvé řadě řešit v obcích, nikoliv tady v Bruselu či ve Štrasburku, kde úřad sídlí,“ dodal europoslanec Oldřich Vlasák (ODS).

Mezi hlavní kandidáty na post ombudsmana kromě zvoleného Diamandurose patřil i Belgičan Pierre-Yves Monette, který stejně jako někteří poslanci úřad ombudsmana kritizoval. Podle něj v posledních pěti letech vzrostl rozpočet úřadu o polovinu, jeho efektivita však klesla údajně o 17 procent.