Evropští konzervativci a reformisté, což je jedna z parlamentních frakcí, jejíž členem je česká ODS, již loni v listopadu upozorňovala na to, že úřad pod vedením Diamandurose vynakládá obrovské finanční prostředky daňových poplatníků neefektivně. Zatímco například český ombudsman řeší jeden případ v průměru za 505 eur (zhruba 13.000 korun), případ u ombudsmana EU stojí zhruba 20krát víc, tedy více než 10.000 eur (zhruba 260.000 korun).
„Jedním z mála domácích případů, kterými se evropský ombudsman zabývá, je územní plán pro oblast Břeclavska v souvislosti s rychlostní komunikací R52. To považuji za naprosto nadbytečné, neboť lokální problémy je třeba v prvé řadě řešit v obcích, nikoliv tady v Bruselu či ve Štrasburku, kde úřad sídlí,“ dodal europoslanec Oldřich Vlasák (ODS).
Mezi hlavní kandidáty na post ombudsmana kromě zvoleného Diamandurose patřil i Belgičan Pierre-Yves Monette, který stejně jako někteří poslanci úřad ombudsmana kritizoval. Podle něj v posledních pěti letech vzrostl rozpočet úřadu o polovinu, jeho efektivita však klesla údajně o 17 procent.