Počet obětí náboženských bojů v Nigérii stoupl na 464

Jos (Nigérie) - Počet obětí nábožensky motivovaných střetů mezi muslimy a křesťany v centrální Nigérii po čtyřech dnech stoupl na 464. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na obhájce lidských práv a zástupce hlavní mešity ve městě Jos, kde se připravují masové pohřby. Až dosud se mělo za to, že obětí násilností nebylo víc než tři sta. V místě střetů nadále platí zákaz vycházení.

Muslimští představitelé dříve odhadli počet mrtvých muslimů na téměř 180. Podle odhadu organizace zabývající se lidskými právy se sídlem v USA Human Rights Watch je mezi mrtvými také asi 65 křesťanů. Tyto údaje o mrtvých se však nepochybně zvýší.

Násilí propuklo v neděli, kdy skupina muslimských mladíků ozbrojená kameny a noži napadla příslušníky křesťanské komunity a zapálila jeden z místních kostelů. V pondělí se násilnosti poněkud uklidnily, ale v noci na úterý začaly znovu a rozšířily se i do dalších míst. Pokračujícím násilnostem nedokázaly zabránit vojenské posily vyslané do oblasti, ani vyhlášení zákazu vycházení.

/*json*/{"map":{"lat":10.0337668701,"lng":8.88793945312,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Během úterka zahynulo údajně 192 osob v ústřední mešitě. Podle místního imáma bylo dalších asi 800 osob zraněno, z toho 90 těžce zraněných bylo převezeno do vojenské nemocnice.

Město Jos, metropole nigerijského spolkového státu Plateau, leží v oblasti, kde na hustě osídleném pásu úrodné krajiny vedle sebe žijí příslušníci různých komunit. Tato oblast také pomyslně odděluje muslimský sever od jihu země, obývaného převážně křesťany a animisty. Napětí ve městě se vystupňovalo poté, co úřady povolily výstavbu mešity v křesťanské čtvrti Josu.