USA vysílají na Haiti další vojáky a námořníky

Port-au-Prince – Vláda Spojených států vysílá na Haiti další pomoc ve formě čtyř tisíc námořníků a vojáků. Ti by zde měli především zlepšit bezpečnostní situaci a koordinovat distribuci pomoci. Počet příslušníků americké armády a námořnictva na Haiti tak stoupne na 16 tisíc. Podle zástupce amerického námořnictva tato posila významně zvýší rychlost a účinnost pomoci tam, kde je to zapotřebí. V zemi působí záchranné skupiny i z dalších států a OSN. Do Dominikánské republiky sousedící s Haiti již například dorazil i první tým slovenských lékařů a zdravotních sester, další budou následovat. Záchranáři z trosek domů stále vytahují živé lidi. Mezinárodní týmy zachránily více než 120 osob.

Ve středu zakotvila na dohled haitské metropoli i americká lodní nemocnice, na jejíž palubě stačili lékaři ošetřit již dvě vážně zraněné oběti zemětřesení. Loď přivezla celkem 550 zdravotníků a asi 60 námořníků. Francouzský státní tajemník Alain Joyandet kritizoval skutečnost, že USA do země upadající do chaosu posílají tisíce vojáků, a hovořil v této souvislosti o „okupaci Haiti“.

I více než týden po katastrofě záchranné týmy stále ještě nacházejí živé lidi. Záchranáři se často neubrání slzám, zvlášť když z hromady sutě vytahují děti. „Neumím vysvětlit z lékařského ani fyziologického hlediska, jak je to možné. Asi je to zázrak, někdo tam nahoře je má velmi rád,“ říká s dojetím armádní lékař izraelské armády Oded Biton. Na Haiti nyní pracuje přes 1700 záchranářů z celého světa. Šanci na život už vrátili více než 120 zasypaným lidem.

Video Vstup Michala Kubala a reportáž Petra Zavadila
video

Vstup Michala Kubala a reportáž Petra Zavadila

Vstup Michala Kubala a reportáž Petra Zavadila

Michal Kubal z Haiti pro Události, komentáře

Hledání přeživších pomalu končí

Na Haiti míří další pomoc z USA

Nová pomoc pro Haiti

Rozhovor s Jaroslavou Pomerovou

Darian Arky a Veronika Arky v pořadu Před polednem

Humanitární i bezpečnostní situace se díky přítomnosti americké armády a humanitárních organizací postupně zlěpšuje, stále se však pomoc nedostává všem. Vše by nyní ale mělo ulehčit otevření přístavu v Port-au-Prince, který byl po zemětřesení naprosto zničený. Dno už bylo vyčištěno, takže lodě se zásobami již mohou připlouvat přímo do hlavního města země.

Češi na pomoc Haiti darovali už přes 33 milionů korun. Z Olomouce ve středu odletěli dva pracovníci charity, aby koordinovali pomoc přímo v karibském státě. Další koordinátory vyšle i Člověk v tísni.

Ve středu poprvé komentoval situaci i haitský prezident René Préval. Ocenil zahraniční pomoc, ale kritizoval její váznoucí koordinaci. Počet mrtvých na Haiti se podle odhadů pohybuje mezi 100 000 a 200 000, v masových hrobech již bylo pohřbeno na 75 tisíc těl. Přibližně 1,5 milionu Haiťanů se ocitlo bez střechy nad hlavou.

Haiti ve středu postihlo další silné zemětřesení. Otřesy o síle až 6,1 stupně Richterovy stupnice měly ohnisko přibližně ve stejné oblasti jako ty, které minulý týden zdevastovaly hlavní město Port-au-Prince. Nové zemětřesení vyvolalo paniku, ale pravděpodobně si nevyžádalo další oběti.

Drobné otřesy byly na Haiti cítit i dnes, lidé i kvůli tomu hromadně odcházejí do vnitzrozemí. To není tak zničené, obyvatelé tak mají větší šanci dostat se k nějakým zásobám. Haitské úřady dnes navíc zahájily rozsáhlou operaci, během níž přepraví do provizorních „vesnic“ tisíce lidí, kteří při zemětřesení z minulého týdne přišli o střechu nad hlavou.

Každá z vesnic je schopna pojmout 10 000 lidí, upřesnil haitský ministr vnitra Paul Antoine Bien-Aimé. Vláda pro přepravu postižených do lokalit jižně a severně od hlavního města zrekvírovala tři desítky autobusů.

Letiště v Port-au-Prince
Letiště v Port-au-Prince