Okamura: Česku hrozí odliv ruských turistů

Moskva – Před odlivem ruských turistů z Česka varuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Důvodem je podle ní fakt, že vydávání českých schengenských víz v Rusku bylo převedeno na soukromou servisní firmu VFS Global. Podle mluvčího asociace Tomia Okamury tento krok proceduru prodloužil a prodražil. Konzulární oddělení českého velvyslanectví v Moskvě ale kritiku odmítá.

Přijímání žádostí o víza bylo převedeno na VFS Global předloni v listopadu - kvůli neúnosným frontám před českým konzulátem. Místo 35 eur vybíraných na konzulátech všech okolních zemí ČR (Polska, Německa, Slovenska, Maďarska a Rakouska) ale žadatel za česká víza nyní zaplatí o 30 eur více. Vydání českého víza kromě toho trvá osm až deset dnů, v případě jmenovaných států ale jen tři až pět dnů, prohlásil Okamura v rozhovoru pro ČT24. Dodal, že podle ministerstva zahraničních věcí za komplikace může české ministerstvo vnitra.

Tomio Okamura:

„Bohatí Rusové místo do naší země jezdí utrácet čím dál více do západní Evropy.“

Video Víza pro ruské občany
video

Víza pro ruské občany

Právě Rusové přitom mají v ČR nejvyšší průměrnou útratu na osobu a den ze všech zahraničních turistů (3883 Kč) a také nejdelší průměrnou dobu pobytu (pět přenocování). Každý ruský turista za svůj pobyt V Česku utratí v průměru 20 580 Kč, uvedl Okamura. Loni však do ČR přijelo o 20 procent méně Rusů (asi 350 000). Námitku českého konzulátu, podle něhož je odliv ruských turistů důsledkem ekonomické situace, ale Okamura odmítá: úbytek návštěvníků trvá podle něj už tři roky, s krizí proto nesouvisí. Ruští turisté loni v Česku utratili kolem sedmi miliard korun.

Stížnosti Rusů na proceduru vydávání víz potvrzuje i moskevský zpravodaj ČT Josef Pazderka, je podle něj ale těžké určit, zda nejde jen o obecnou nechuť k této zdlouhavé proceduře. Podle něj Rusové často využívají při vyřizování víz služeb cestovních kanceláří.

Jiří Beneš z českého ministerstva zahraničí namítá, že na VFS Global se nepřevedla celá agenda, ale jde jen o doplňkovou službu. Využívá ji i deset států EU a chystají se jí využívat i další – například Slovensko. Jde o renomovanou firmu a na ruském trhu působí nejdéle, prohlásil a odmítl tvrzení, že by firma vydávání víz prodlužovala. Žadatel podle něj nadále může o vízum požádat i na konzulárním oddělení, avšak na rozdíl od centra osobně.